Kripto Paralara Regülasyonlar Gelecek Mi? Ripple – SEC Davası Son Durum

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla Kripto Bülten‘in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de Ripple davasının detaylarından bahsedildi.

Ripple – SEC Davası Son Durum

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ise bu ay bir Twitter paylaşımında SWIFT alternatifi olarak kullanılabilme durumu hakkında şöyle konuştu: “Herhangi bir karışıklığı gidermek için: RippleNet uluslararası hukuka ve OFAC yaptırımlarına uyar. Nokta, nokta.”

Ahmet Usta’nın dediğine paralel, hukuksal alanda herhangi bir infiale mahal vermek istemedi Garlinghouse. Ancak, tweet’inde parantez içinde kullandığı ara cümleyle dikkat çekiyordu: “sadece bir SWIFT mesajı göndermekten çok daha fazlasını yapabilse de”. Bu arada bilinen bir Ripple ortağı olan The Clearing House‘un SWIFT’e alternatif bir ödeme sistemi üretmek için Wells Fargo ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı.

Bununla eş zamanlı olarak Arap Bölgesel Fintech Çalışma Grubu, Arap merkez bankaları için bir “Pratik Kılavuz” yayımladı ve RippleNet’i SWIFT’e doğrudan bir alternatif olarak listeledi.

Araplar için para transferi oldukça önemliydi çünkü petrol transferinde Rusya ile önemli iş birliği içindeler. ABD’den 9 senatörün, Çin’in blockchain tabanlı dijital yuanının Rusya için yaptırımları atlatmada bir araç haline geleceğini öngören yasa teklifi hazırladığını hatırlatalım. Suudi Arabistan’ın petrol satarken dolar yerine Çin yuanı kabul etmeyi tartıştığı haberleri henüz sıcaklığını kaybetmedi.

Tüm bunlara ek olarak RippleNET’in SWIFT’e bir alternatif olup olmayacağına dair daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

SWIFT, 1973’te Brüksel’de kurulmuştu. Günümüzde çoğunlukla internetten yapılan para transferi işleminin öncesinde. Zamanla kendini internete adapte etti tabii SWIFT ancak yine de SWIFT işlemleri, siz girişinizi saat 17.00’den önce yaparsanız iki iş günü içinde gerçekleşiyor. Ayrıca masraflar da cabası. Buna karşın Ripple “gerçek zamanlı” transfer imkanı sunuyor. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
324.209,34 TL 2,45%
ethereumETH/TRY
17.857,87 TL 4,87%
tetherUSDT/TRY
16,69 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
3.627,50 TL 2,47%
binance-usdBUSD/TRY
16,69 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
7,50 TL 1,23%
xrpXRP/TRY
5,22 TL 3,64%
solanaSOL/TRY
552,06 TL 4,29%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 2,55%
Bağlantıyı kopyala