Anasayfa Haberler Kripto Paralar Hakkında Değerlendirme

Kripto Paralar Hakkında Değerlendirme

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri kripto paraların saçmalık olduğu ve masal hikayesi oldukları görüşündeler...

0

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son 16 ayın en düşük seviyesini görmesine rağmen bir toparlama sürecine girdi. Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri ise bu durum hakkında olumsuz açıklamalarda bulundular. Estonya kendi kripto para birimini üreteceğini açıklamasının ardından da aynı kurum bu projeye karşı çıkmıştı.

Bitcoin Masal Mı?

2017’de dijital para birimlerine yönelik büyük ilginin ardından fiyatlar tavan yapmış ve yıkım oldukça hızlı gelmişti. Yıkımın başlaması ile birlikte pazara küsen kurumsal yatırımcılar hala daha geri dönmüş değil. Bu tarz kurumların olumsuz açıklamaları ise pazara dönüşü zorlaştırıyor. 2017 yılında ki kapasite 813 milyar dolara yaklaşmış iken şuanda 100 milyar dolara kadar düştü. Bu da neredeyse %80’lik bir erime anlamına geliyor. Bu durum fiyatların da olumsuz etkilenmesinde ki en büyük sebep. Merkez Bankası üyesi Hansson’a göre ise kripto paralar bir masaldan ibaret ve kullanıcılar bu masala inandıkları için ilerleyen zamanlarda çok pişman olacaklar.

Benzer açıklamalar geleneksel piyasa oyuncuları ve bu tarz kapitalizmin en önemli kurumları olan bankalardan sıklıkla geliyor. Kripto paraların vaat ettiği özgürlük, bu tarz kurumları ve yatırımcıları oldukça korkutuyor. Bu sebeple de benzer açıklamaların gelmesi oldukça normal karşılamak gerekiyor.