Kripto Para Yasası Hakkında Uzmanlardan Açıklama Geldi

kripto para yasasi hakkinda uzmanlardan aciklama geldi

Türkiye’de kripto para yasası konusunda çalışmaları sürüyor. Kısa bir süre önce AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto para yasa tasarısı için uzmanların görüşünü almak adına bir platform oluşturmuştu. Gerçekleşen görüşme sonrası detaylar ise toplantıdan sonra paylaşıldı.

Sektörden Uzman İsimlerden Kripto Tasarısı Toplantısı Açıklaması

Kripto para konusunda Türkiye’nin nasıl bir yol izleyeceği konusunda oldukça önemli olan toplantı dün Mecliste gerçekleşti. Toplantıya katılan isimler arasında, Tansel Kaya, Sair Arslan, Elçin Karatay, Melih Kurtulmuş ve Erkan Öz gibi önemli isimler yer aldı. Son olarak Erçin Karatay, Twitter üzerinden toplantı sonrası toplantıya ilişkin genel açıklamalarını paylaştı.

Açıklamada kripto para kapsamında farklı görüşlerin olmasına karşın katılımcıların aşağıda yer alan başlıkların arasında ortak bir kanaate vardığı belirtildi. Açıklamada yer alan önemli maddeler ise şöyle:

  • Blokzincir teknolojisinin yarttığı fırsatlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinin daha derinlemesine incelenmesi, ekosistemin bünyesine barındırdığı riskler öne çıkartılarak sunduğu fırsatların göz ardı edilmemesi gerekmektedir;
  • Kripto varlıklar alanında oluşturulacak hukuki düzenlemelerin geleceğe dönük olması ve yenilikler ile teknolojik gelişmelere ayar uydurabilecek esneklikte olması gerekmektedir.
  • Finansal okuryazarlığın arttırılması ve bu kapsamda yatırımcıların bilinçlendirilmesi, bu hususlar üzerine yoğunlaşarak kullanıcının korunması noktasında adımlar atılması önem arz etmektedir;
  • Kripto varlık alım satımı yapan bireysel yatırımcıların korunması önem arz etmekle birlikte söz konusu kitleyi korumak adına bireylerin mülkiyet haklarını ve finansal özgürlüklerini sınırlamayan hukuki düzenlemelerin yapılması gerekmektedir;
  • Çok sınırlayıcı veya vergisel olarak uygun olmayan düzenlemeler yapılması halinde kripto varlık alım satımı yapan kişilerin sektörden uzaklaşması söz konusu olabilecek, kayıt dışı işlemler ve yurt dışına para çıkışı artabilecektir.
  • Kısıtlayıcı bir mevzuat ile elde edilmeye çalışılan menfaatlerden çok daha fazlası teknolojik gelişmeleri destekleyen özgürlükçü bir mevzuat ile elde edilebilir ve dünya üzerinde örnekleri bulunmaktadır. incelenerek global geleceği kucaklayan bir yaratılabilir;
  • Türkiye’nin yapacağı inovatif düzenlemeler ilke kripto varlık ve blokczincir özelinde bir merkez haline getirilmesi nihai hedef olmalıdır ve bu bağlamda gerekli adımlar atılmalıdır. Yaılması gereken sadece kısıtlayıcı olmayan bir mevzuat çıkarmak değil; Türkiye’yi yerli ve yabancı yatırımcılar için yeni cazibe merkezi haline getirmektir.
Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 528.989,66 TL 7,23%
ethereum
Ethereum (ETH) 38.957,23 TL 8,29%
tether
Tether (USDT) 13,58 TL 0,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.782,91 TL 9,69%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,61 TL 0,13%
solana
Solana (SOL) 1.708,87 TL 8,12%
cardano
Cardano (ADA) 16,60 TL 9,34%
xrp
XRP (XRP) 9,49 TL 6,42%
terra-luna
Terra (LUNA) 1.064,40 TL 3,76%
polkadot
Polkadot (DOT) 303,18 TL 9,24%
Bağlantıyı kopyala