Kripto Para Sektörünün 2022 Yılı Karnesi

coingecko rapor 2022

2022 yılının geride bıraktık. Genel olarak kripto para piyasasının çok daha öne çıktığı bir yıl olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca geride bıraktığımız yıl oldukça önemli olaylara ve gelişmelere sahne oldu. Kripto para sektörünün 2022 yılında öne çıkan gelişmelerini ise CoinGecko, 2022 Yıllık Kripto Endüstrisi Raporu‘nda bir araya getirdi. CoinGecko‘nun Türkiye’deki partneri olarak bu rapordaki önemli gelişmeleri aktaracağız.

CoinGecko’dan 2022 Yılı Kripto Raporu

2022 yılını kripto sektörü açısından inişli çıkışlı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. CoinGecko, 2022 Yıllık Kripto Endüstrisi Raporu‘nda genel olarak kripto sektöründe yaşanan gelişmelere yer verildi.

İkinci çeyreğin başlarında 2022’nin korkunç bir yıl olarak şekilleneceğini söylemiştik, ancak FTX ve Alameda Research’ün çöküşüyle birlikte yıl sonundan önce ölümcül bir darbe geleceğini tahmin edemezdik. FTX’in çöküşü ile beraber birçok şirket bu durumdan oldukça kötü etkilendi. Bununla beraber durum üçüncü çeyrekte de toplam piyasa değeri, çeyreği yüzde 6.5’te veya ikinci çeyreğin sonundan yaklaşık 1.2 trilyon dolara yükseldi. Bununla birlikte piyasalarda hacim ve fiyat değişiklikleri nedeniyle sıralamalar da oldukça değişmişti.

kripto para sektorunun 2022 yili karnesie

Genel çerçevede rapor kripto para piyasasının, 2022’nin 2. çeyreğinden sonra, 1 trilyon dolar aralığında ve altında yatay işlem gördüğünü ortaya koyuyor. Bununla beraber Zorlu makroekonomik koşulların ve kripto para piyasasındaki bir dizi iflas ve çöküşün ortasında, toplam piyasa değeri 2022 yılını 829 milyar dolarda kapattı ki bu da yılın başına kıyasla yüzde 64 daha düşük.

Stablecoin’ler Artan Hakimiyete Rağmen 27,3 Milyar Dolar Kaybetti

Yatırımcıların ayı sezonunda güvenli liman arayışları sonucunda USDT, USDC ve BUSD gibi stabilcoin’ler piyasa hakimiyetlerini artırdığını görüyoruz. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 2022 yılında nispeten sabit kaldı.

Stabilcoin’ler de 2022 yılındaki düşüşten nasibini aldı, piyasa değerleri toplamda – yüzde17’lik düşüşle 27.3 milyar dolar azaldı. En büyük düşüş, UST’nin çöküşü sırasında yaşandı. Stabilcoin’ler o zamandan beri çıkan depeg FUD’larıyla iyi mücadele etti.

kripto para sektorunun 2022 yili karnesirtt

2022: İnişli Çıkışlı Bir Yıl Oldu

Bu inişli çıkışlı hareketlerin başında tabii ki FTX’in çöküşü geliyor. FTX 1 milyondan fazla mevduat sahibini, alacaklıyı ve yatırımcıyı etkiledi. FTX’in yarattığı domino etkisi önümüzdeki aylarda devam edebilir.

vadvgd

Küresel Piyasalar ve Lider Kripto Bitcoin’e Detaylı Bakış

Küresel piyasa baktığımızda Ham Petrol ve ABD Doları dışında başlıca varlıklar genel olarak kötü performans gösterdi. BTC, yüzde 64,2 düşüşle en kötü performans gösteren varlık oldu.

Bitcoin, 2022 yılında yüzde 64.2 düşüşle en kötü performans gösteren varlık oldu. Ancak diğer önde gelen varlıklar da yılı düşüşle kapattı. 2022 Bitcoin vs. Önde Gelen Varlık Sınıflarının Fiyat Getirileri Price Return Ham Petrol; Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı arz sıkıntısı ve Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması sonucu artan talep nedeniyle kayda değer kazançlar elde etti.

Ancak son çeyrekte kazançlarının çoğunu silerek yılı, yüzde 6’lık yükselişle kapattı. ABD Doları Endeksi (DXY) tüm varlıklar arasında en iyi performansı gösterdi. Fed’in yıl boyunca faiz oranlarını artırmasına rağmen DXY, son çeyrekte kazançlarının çoğunu kaybetti.

kripto para sektorunun 2022 yili karnesiweff

DeFi Token’larının Piyasa Değeri Yüzde 72,9 Düştü

2022, DeFi için oldukça zorlu yıl oldu. Terra ve FTX fiyaskoları ekosistemde şok etkisi yarattı. DeFi’nin toplam piyasa değeri ilk çeyrek boyunca dirençli kalırken Terra’nın çöküşüyle birlikte ekosistemden milyarlarca dolar silindi. Çöküş sonrasında DeFi çok az toparlanma belirtisi gösterdi. Piyasa değeri 2022’nin geri kalanında stabil kaldı.

ETH ve DeFi token’larında 3. çeyrekteki Merge yükseltmesine kadar hafif bir canlanma yaşansa da yılın başındaki seviyelere kıyasla yetersiz kaldı. Daha da kötüsü DeFi piyasasının toplam değeri dördüncü çeyrekte FTX’in çöküşünün ardından yüzde 24.4 değer kaybederek 34 milyon dolara geriledi.

kripto para sektorunun 2022 yili karnesiertg

BTC, 2022’nin 3. çeyreğinde biraz yükseldi. 2. çeyrekte 17.760 dolarlık yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra, BTC 3. çeyrekte esas olarak 18 bin dolar ve 22 bin dolar aralığında kaldı BTC, 24,433 dolar ile üç aylık en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

2022’de NFT’lerin Durumu

Mayıs ayında kripto para piyasasındaki çöküşün ardından işlem hacimleri ciddi şekilde kan kaybederken, 2022 yılında NFT kışı da oldukça sert geçti.

NFT işlem hacimleri, kripto piyasasının Mayıs’daki çöküşünün ardından keskin şekilde azaldı. Aralık ayında 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu, Ocak ayındaki aylık hacmin ancak yüzde 7’sine denk geliyor. Ethereum NFT’leri 2022’de piyasanın yüzde 90’ından fazlasına hakim olmaya devam etti. Bu projeler arasında popüler blue-chip koleksiyonlarından Pudgy Penguins, Bored Ape ve Azuki’ler yer alıyor.

Ekran Resmi 2023 01 25 17.43.30

CoinGecko’nun 2022 3. Çeyrek Raporu‘na buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.646,41 TL 2,31%
ethereumETH/TRY
30.517,20 TL 3,43%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.141,01 TL 1,08%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
7,50 TL 4,09%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
7,30 TL 3,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 5,59%
okbOKB/TRY
825,79 TL 5,71%
Bağlantıyı kopyala