Kripto Para Sektöründe Neler Yaşandı? (19-26 Mart)

piyasalar gune nasil basladi 2 subat 2023rgdfn

Kripto para sektörü her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Biz de sizler için haftanın öne çıkan haberlerini derledik Şimdi kripto sektöründe geçtiğimiz hafta neler yaşandı? Birlikte inceleyelim.

Joe Biden, Bankacılık Krizi Hakkında Açıklama Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz haftalarda ABD’de yaşanan bankacılık krizi sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Joe Biden, yaptığı açıklamada ABD’de yaşanan bankacılık krizi sonrasında yönetim olarak iyi bir iş çıkarttıklarını dile getirdi.

Do Kwon, ABD’li Savcılar Tarafından Dolandırıcılıkla Suçlandı

Geçtiğimiz yıl yaşanan Terra Blockchain ekosisteminin çöküşü pek çok kripto şirketini olumsuz etkilemişti. Terra’nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın kurucusu olan Do Kwon hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adziç, Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Güney Kore vatandaşı Do Kwon‘un tutuklandığını bildirilmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından Do Kwon, ABD’li savcılar tarafından dolandırıcılıkla suçlandı.

Circle’dan SWIFT’e Alternatif İş Birliği

Circle ile Xapo Bank, SWIFT’e alternatif yaratabilmek için iş birliğine gitti. Xapo Bank’tan yapılan açıklamada, iş birliği çerçevesinde kullanıcıların maliyetli ve zaman alan SWIFT ödemelerini atlayabileceği belirtildi. Banka tarafından ücret talep edilmeden stablecoin aracılığıyla para yatırma ve çekme işlemlerine olanak tanınabilecek. İş birliği kapsamında banka, USDC‘yi bire bir dolara çevirecek. USDC’deki tüm mevduatlar yıllık yüzde 4,1 faiz oranıyla USD’ye dönüştürülecek.

Yellen’den Banka Mevduatları Hakkında Yeni Açıklama

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz haftalarda Silicon Valley Bank’ın kapatılmasıyla başlayan süreçte yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD’nin en büyük bankaları arasında yer alan ve kapatılmasıyla son yıllardaki ABD’nin en büyük bankacılık başarısızlıklarından birisi olan Silicon Valley Bank olayı sonrasında yetkililerden yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin banka mevduatları için sigortalama hamlesi hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
526.774,58 TL 0,21%
ethereumETH/TRY
35.992,31 TL 0,16%
tetherUSDT/TRY
19,91 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.064,63 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,90 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
9,00 TL 0,55%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 1,90%
staked-etherSTETH/TRY
35.952,49 TL 0,09%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,39%
matic-networkMATIC/TRY
17,69 TL 1,72%
Bağlantıyı kopyala