Kripto Para Birimleri için Bir Yasa Tasarı da Peru’dan

kripto para birimleri icin bir yasa tasari da perudan

Ülkelerden tek tek kripto para birimleriyle ilgili hamleler geliyor. Bu kez gözler Peru’ya çevrildi. Latin Amerika ülkesi Peru, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, Peru Kongresi’ne sunuldu.

kripto para birimleri icin bir yasa tasari da perudan 2

Peru’dan Kripto Para Birimleri için Yasa Tasarı

Kripto para piyasası için Peru’dan bir hamle geldi. Yasal bir temel sağlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı Peru Kongresi‘ne sunuldu. Söz konusu olan belge, Peru meclisinin resmi web sitesinde yayınlandı.

Peru’da son yıllarda Bitcoin‘in benimsenmesinde önemli derecede bir artış yaşandı ve ülkede kripto par kullanımı 1 yılda yüzde 600’dan fazla arttı. Oluşturulan yeni yasa da  kripto para birimlerinin satın alınması ve kullanılmasının “alıcılarının ve sahiplerinin mutlak sorumluluğunda” olduğunu belirtmesi açısından önemli olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda tasarı, ekosistem bağlantılı hizmet sağlayıcıların yeni bir kamu sicilinin oluşturulmasını içerebilecek faaliyetler için operasyonel standartlar belirleme ihtiyacına da vurgu yapıyor. Tasarıdaki bir diğer dikkat çeken nokta ise şüpheli işlemler hakkında Finansal İstihbarat Birimi’ni bilgilendirme gerekliliğine vurgu yapılıyor olması. Ek olarak, Bitcoin ile ilgili herhangi bir şirketin, ülkenin mevzuatına uygun olarak Peru’nun Bankacılık ve Sigortacılık Müfettişliğine kayıtlı olması gerekiyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 534.541,64 TL 6,48%
ethereum
Ethereum (ETH) 39.454,05 TL 7,51%
tether
Tether (USDT) 13,61 TL 0,11%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.887,82 TL 8,80%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,61 TL 0,20%
cardano
Cardano (ADA) 16,87 TL 8,10%
solana
Solana (SOL) 1.712,54 TL 8,32%
xrp
XRP (XRP) 9,48 TL 6,55%
terra-luna
Terra (LUNA) 1.072,43 TL 4,90%
polkadot
Polkadot (DOT) 308,49 TL 7,57%
Bağlantıyı kopyala