Kripto Para Aklayan Hacker’a 11 Yıl Hapis Cezası

north korea hacker

Kuzey Koreli askeri bilgisayar korsanları için kripto para ve borsalar arası işlem yaparak kara para aklayan Kanadalı bir Amerikan vatandaşı, ABD federal mahkemesi tarafından 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 30 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Ghaleb Alaumary isimli hacker, 2018’de Kuzey Koreliler için kripto para ile para aklama suçundan 2020’de suçlu bulundu ve hapis cezası aldı. Suçlu ek olarak grubun ATM’den para çekme planlarının baş sorumlusu olarak, BankIslami’den alınan yasadışı fonları aklamak için başkalarını işe aldı. Bilgisayar korsanları, dengeleri değiştirebilmek ve para çekme limitlerini artırabilmek için dolandırıcılık önleme mekanizmalarını da atladı. Gruplarla hareket eden hacker ve ekibi Pakistan Ticari Bankasından ise 6.1 milyon dolar çaldılar.

Kripto Para Aklayan Hacker’dan 9,4 Milyonluk Vurgun

Alaumary’nin sadece Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) ile değil, diğer bir çok müşterisi için de yasa dışı işler yaptı. Ayrıca, Kanada’da bir üniversitesinden ödeme almak isteyen bir inşaat şirketini temsil ediyormuş gibi davranarak e-postalar göndererek, üniversiteyi 9,4 milyon dolar dolandırdı. Diğer kurbanlar arasında Asya’daki bankalar ve bir İngiliz futbol kulübü de yer alıyor.

ABD Adalet Bakanligi

Georgia’nın Güney Bölgesi’nden ABD Vekili David H. Estes konuya alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu sanık, dünya çapındaki birden fazla kurum ve kuruluştan on milyonlarca doları sömüren bir siber suçlular ağında ayrılmaz bir kanal olarak hizmet etti.”

 “Bir haydut ulus ve dünyanın en kötü siber suçlularından bazıları için para akladı. Hırsızların ceplerini ve dijital cüzdanlarını doldurmaya yardım eden bir dizi ortak suç örgütünü yönetti.”

ABD, 2021’de Malezya merkezli bir Kuzey Kore vatandaşını başarılı bir şekilde iade etmesine rağmen, iki ülkenin iade anlaşması olmadığı için Kuzey Koreli sanıklar ABD’nin yargılamasından kaçıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 393.173,29 TL 1,15%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.010,48 TL 1,03%
cardano
Cardano (ADA) 21,25 TL 0,19%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.604,81 TL 3,21%
solana
Solana (SOL) 1.577,16 TL 8,79%
xrp
XRP (XRP) 9,53 TL 2,54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,15 TL 0,03%
polkadot
Polkadot (DOT) 266,70 TL 10,53%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,22%
Copy link
Powered by Social Snap