Kripto Madencisi Xive, Güney Kazakistan Madenini Kapattı

kripto madencisi xive guney kazakistan madenini kapatti

Bu yıl madenciliğe olan ilgi ile beraber fosil yakıta bağımlı Kazakistan’da elektrik sıkıntısı yaşandı. Kripto madencilik şirketi Xive’in kurucu ortağı Didar Bekbau; Güney Kazakistan‘da madencilik yapmanın artık mümkün olmadığını söyledi. Bununla beraber Xive, ulusal şebekeden yeterli elektrik kaynağı olmaması nedeniyle, Güney Kazakistan‘daki 2.500 teçhizat madenini kapattı.

Xive Kurucu Ortağı: Güney Kazakistan’da Madencilik Artık Değil

Kazakistan, aslında Çin’den gelen kripto madencilerinin akınından kaynaklanan elektrik kesintileriyle uğraşıyor. Ülkenin güney kısmında bol miktarda elektrik üretim tesisi bulunmuyor. Bunun yanında güzey kısmı, ulusal şebeke ve enerji açısından zengin kuzey bölgesinden, güvenilir bir şekilde elektriği aktaramaması nedeniyle de daha zor durumda.

kripto madencisi xive guney kazakistan madenini kapatti 2

Xive ve Enegix gibi kripto madencileri, ulusal şebeke operatörü KEGOC‘un ilgilenmemesi nedeniyle, Eylül ayından bu yana elektrik sorunlarıyla karşı karşıya.

Kripto madencilik şirketi Xive kurucu ortağı Didar Bekbau konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

2.500’den fazla makine için yeni bir site hazırlıyor, ancak Güney Kazakistan’da madenciliğin artık mümkün olmadığı açık.

Ayrıca Bekbau; “Güney Kazakistan’daki diğer madenciler de makinelerini taşımak için barındırma siteleri arıyorlar, ancak ülkede başka seçenek kalmadı. Bazıları Rusya ve ABD’deki madenlere yöneliyor” dedi.

Bekbau, bugün madenden çıkarılan son teçhizatın videosunu paylaştı;

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz ay, Kazakistan Enerji Bakanlığı, yeni madenlerin yapımını 100 megawatt’a çıkaracakları bir düzenleme taslağı yayınlamıştı. Bakanlık daha sonra, ulusal şebekeyi tehlikeye atmadığı sürece, elektriği yasal madenlerle kısıtlamayacaklarını söylemişti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 672.268,36 TL 0,16%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.999,82 TL 0,96%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.474,83 TL 2,78%
tether
Tether (USDT) 13,84 TL 0,10%
solana
Solana (SOL) 2.627,22 TL 2,48%
cardano
Cardano (ADA) 18,64 TL 2,37%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,26%
xrp
XRP (XRP) 10,82 TL 5,38%
polkadot
Polkadot (DOT) 373,12 TL 5,50%
terra-luna
Terra (LUNA) 892,87 TL 10,01%
Bağlantıyı kopyala