Kripto Madencileri Sibirya’ya Yöneliyor

kripto madencileri sibiryaya yoneliyor

Kripto madencileri özellikle Çin’in son baskıları sonrası yönünü verimli topraklara çevirmiş durumda. Durum böyle olunca da soğuk ülkeler madencilerin birincil radarında oluyor ve Sibirya da bu konuda önde geliyor. Ülke soğuk iklimi sebebiyle, Bitcoin madencilerinin uzun süreler boyunca en yüksek performansta çalışması için mükemmel koşulları sağlıyor. Sadece kurumsal madenciler değil, bireysel madenciler de ülkeye ilgi gösteriyor.

Kripto Madencilerinin Gözdesi Sibirya

The Telegraph tarafından hazırlanan rapora göre, Rusya’nın Irkutsk kentinde 14.400’den fazla hanenin geçen yıl 8.000’den fazla Bitcoin’in madenciliğini yaptığı tahmin ediliyor. Bölge, soğuk havalardan yararlanıyor ve ülkedeki en düşük enerji fiyatlarına sahip olduğundan madencileri kendisine çekiyor.

Yerli bir madenci olan 64 yaşındaki Marina, madenciliği tam olarak anlamasa da kazanç elde etmek için bu işi yaptığını söylüyor:

“Hesabıma her ay para yattığı fikri bir emekli olarak içimi ısıtıyor.”

kripto madencileri sibiryaya yoneliyor 2

Marina, ayda yaklaşık 160 dolar devlet emekli maaşı alırken, kripto madenciliği sayesinde her ay binlerce dolar kazandığını belirtiyor. Marina örneğinde olduğu gibi binlerce kişi, madencilik yaptığı için ise bazı noktalarda sorunlar oluşabiliyor.

Irkutsk’un yerel elektrik şirketi Irkutskenergo’nun genel müdürü Oleg Prichko, konuyla alakalı olarak şunları söylüyor:

“Irkutsk, bir Bitcoin madencileri kuşağıyla çevrili ve bu kadar miktarı işlemek için tasarlanmamış olan elektrik hatlarını aşırı yüklüyorlar. Bölgenin banliyölerinde, düzinelerce yerleşik bitcoin çiftliği, Irkutskenergo’nun enerjisini yüksek oranlarda tüketiyor.”

Fakat ülkeye dolar bazında giren bu kazanç seviyeleri, yerel halkın oldukça ilgisini çekiyor.

Son olarak Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Bitcoin için değerli ve varlığını sürdürme hakkına sahip yorumlarında bulunduğunu hatırlatalım.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.219,91 TL 7,21%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.749,58 TL 6,99%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,20%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.001,97 TL 6,13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,23%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 1,81%
solana
Solana (SOL) 1.260,42 TL 8,25%
xrp
XRP (XRP) 8,14 TL 4,11%
terra-luna
Terra (LUNA) 865,72 TL 2,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,81 TL 9,26%
Bağlantıyı kopyala