bitcoinBTC/TRY
1.594.866,95 TL 0,24%
ethereumETH/TRY
95.839,33 TL 3,98%
tetherUSDT/TRY
30,82 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
11.969,36 TL 1,47%
solanaSOL/TRY
3.183,88 TL 1,28%
staked-etherSTETH/TRY
95.764,44 TL 3,93%
xrpXRP/TRY
16,75 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
30,80 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
18,10 TL 1,92%
avalanche-2AVAX/TRY
1.139,37 TL 0,66%

Paylaş

Kripto karşıtı yasa tasarısı ABD Senatosu’na gidiyor

ABD borc

Aralarında Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Mitt Romney’in de bulunduğu iki partiden bir grup ABD senatörü, ABD tarafından belirlenen tüm terörist grupları destekleyen yabancı kuruluşlara yönelik yaptırımları genişleten ve kolluk kuvvetlerine terör finansmanıyla mücadeleyi hedefleyen bir yasa tasarısı çıkardı.

Kripto işlemleri de dahil eden tasarıda “2023 Terör Finansmanını Önleme Yasası yabancı terör örgütlerinin ve finansal destekçilerinin ABD finans kurumlarına erişimini engellemeyi ve bu faaliyetlere karşı yaptırımlarla sıkı düzenlemeler getirmeyi amaçlamaktadır” denildi.

Romney yaptığı açıklamada, ABD’nin terör örgütü saydığı Hamas’ı işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’e düzenlenen 7 Ekim saldırıları, ABD’nin kripto paraların terörizm finansmanında oynadığı role karşı koymasını daha acil ve gerekli hale getirdi. Yasa tasarımız mali yaptırımları terör örgütlerini kapsayacak şekilde genişletecek. Hazine Bakanlığı’nı terörle mücadele ve dijital varlıklarla ilgili ortaya çıkan tehditleri ele almak için ek kaynaklarla donatacaktır.”

Kripto para terörizmi finanse ediyor mu?

Kripto paranın terörizmi finanse ettiği iddiası, Wall Street Journal’ın raporuyla birlikte gündeme gelmişti. Ancak Chainalysis gibi blokzinciri analiz firmaları bu iddiaların abartılı olduğunu öne sürüyor.

ABD’de başkan adayları arasındaki bir açık oturumda, kriptoya verdiği desteği kampanyasının bir ayağı haline getiren Vivek Ramaswamy’ye, dijital varlıkları “dolandırıcılar, suçlular ve teröristler” tarafından kullanımına dair sorulmuştu.

Özellikle Hamas’ın kripto bağışlarına ilişkin yapılan analizler, önemli bir kanıt olmadığını göstermekte. Blokzincirinin şeffaflığı ve izleme imkanları sayesinde, fon akışları takip edilebilip dondurulabiliyor. Örneğin, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, İsrail kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine Hamas ile bağlantılı olduğu düşünülen hesapları dondurdu.

Nisan ayı başlarında Hamas’ın askeri kanadı, destekçilerini korumak amacıyla kripto bağışlarını kabul etmeyi durdurdu.

Reuters’ın haberine göre, ABD ve dünya çapındaki diğer pek çok yargı alanı tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas ve Hizbullah, Bitcoin (BTC) yerine Tron blokzincirini giderek daha fazla kullanıyor. Ancak el koymalar 150’den az cüzdan ve yaklaşık 130 milyon dolarla sınırlı kaldı.

Buna karşın kamuyla paylaşılan istihbarat raporları Hamas’ın yılda 1 milyar dolar gelir elde ettiğini, bunun 500 milyon dolarının vergi gelirlerinden ve yaklaşık 100 milyon dolarının da İran’dan geldiğini gösteriyor.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala