Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

Gelin tüm bunlar yaşanirken sektörün bu düşüşünden en çok etkilenen şirketler hangileri oldu kisa kisa değinelim.

Kripto para piyasaları için Haziran ve Temmuz ayı ne yazık ki oldukça kötü geçti. Birçok şirketin ardı ardına iflas bayrağı çekmesi ve beraberinde artan piyasa gerginliği, hem yatırımcıyı hem de şirketleri önemli kararlar almaya itti. Bu noktada bazı şirketlerin çalışan çıkarma yoluna giderken bazılarının işlemlerini durdurduğuna şahitlik ettik. Gelin tüm bunlar yaşanırken sektörün bu düşüşünden en çok etkilenen şirketler hangileri oldu kısa kısa değinelim.

Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

Three Arrows Capital (3AC)

Singapur merkezli kripto yatırım fonu Three Arrows Capital (3AC), 1 Temmuz’da iflas başvurusunda bulundu. Bir zamanlar dijital varlık alanında zorlu bir oyuncu olan 3AC’nin düşüşü, firmanın başarısız stablecoin terraUSD’nin arkasındaki Terra ekosistemi üzerine bahsinden kaynaklanıyor gibi görünüyordu. 

UST ve LUNC, Mayıs ayında neredeyse tüm değerini kaybetti ve kripto pazarına neredeyse yarım trilyon dolara mâl oldu. Yakın dönemde müşteri fonları ile kaldıraçlı işlem açtığı ortaya çıkan 3AC, borç aldığı karşı taraflardan gelen marj çağrılarını karşılayamadı. Sonuç olarak, kripto lender’ları BlockFi ve Genesis Trading, firmadaki pozisyonlarını tasfiye etti. Mahkeme dosyalarına göre, 3AC’nin alacaklıları, 2.8 milyar dolardan fazla borçlu olduklarını iddia ediyor. Dava halen sürerken 3AC yatırımcıları hakları için savaşıyorlar.

Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

Celsius Network

New Jersey merkezli kripto lending projesi Celsius, 12 Haziran’da para çekme işlemlerini askıya aldı ve bir ay sonra, bilançosunda 1.19 milyar dolarlık bir açık bildirerek iflas başvurusunda bulundu. Ekim ayında bir finansman turunda 3.25 milyar dolar değerinde olan şirket, ikiz kuleler gibi bir anda yerle bir oldu.

Celsius, toptan dijital varlık pazarındaki karmaşık ve riskli yatırımlar yaptı, ve UST çöküşü ile gelen piyasa düşüşü ile tökezledi. Şirket, yıllık yüzde18.6’ya varan getiri vaat ederek perakende yatırımcıları cezbetmişti, ancak kripto fiyatları düştüğü için geri ödemeleri karşılamakta zorlandı ve bir noktadan sonra hiç yapamaz hâle geldi.  İlk iflas duruşmasında Celsius avukatları, Bitcoin madenciliği operasyonlarının şirketin müşterilere geri ödeme yapması için bir yol sağlayabileceğini söyledi. Yakın zamanda eksik ödeme yolu ile borç aralığını kapatmayı planlayan şirket, parasını şimdi çekmek isteyen müşterilerine paralarını eksik vermek gibi bir çözüme sarılmış durumda.

Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

Voyager

Celsius’a benzer bir şekilde New Jersey merkezli bir lender şirketi olan Voyager Digital, geçtiğimiz yıl 3.74 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak yükselen bir kripto yıldızı olmuştu. Ancak Three Arrows Capital’in (3AC) çöküşü, riskten korunma fonuna yoğun bir şekilde maruz kalan Voyager’a büyük bir darbe indirdi. Voyager, 3AC’ye karşı 650 milyon dolardan fazla tazminat talebinde bulundu.

Voyager, 6 Temmuz’da iflas başvurusunda bulundu ve elinde 110 milyon dolar değerinde nakit ve kripto varlığı olduğunu bildirdi.  ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, Voyager’ın şirketin FDIC sigortalı olarak ilan ettiği kripto para alımları için mevduat hesaplarını pazarlamasını araştırdığını doğruladı. 

Her ikisi de milyarder Sam Bankman-Fried tarafından kurulan kripto borsası FTX ve Alameda Research, Voyager’ın tüm dijital varlıklarını ve kredilerini 3AC’ye verdiği krediler dışında satın almayı ve Voyager müşterilerinin varlıklarını bir FTX hesabından çekmelerini sağlamayı teklif etti. Ancak Voyager, mahkemede bu teklifi “düşük top teklifi” olarak reddetti. Öyle ki Voyager’ın avukatlarına göre bu anlaşma sadece FTX’e kâr sağlıyordu. Voyager davası devam ederken yatırımcıların zararı günden güne artmaya devam ediyor.

Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

Vauld

Singapur merkezli kripto lender Vauld, 8 Temmuz’da, günler önce para çekme işlemlerini askıya aldıktan sonra alacaklılarına karşı koruma için Singapur mahkemesine başvurdu. Son yayımlanan raporlara baktığımızda şirketin alacaklılarına 402 milyon dolar borçlu olduğunu görüyoruz.Vauld, milyarder yatırımcı Peter Thiel’in Valar Ventures, Pantera Capital ve Coinbase Ventures tarafından destekleniyordu.11 Temmuz tarihli bir blog yazısında Vauld, Londra merkezli kripto para birimi Nexo’ya olası bir satışı tartışırken aynı zamanda potansiyel yeniden yapılandırma seçeneklerini araştırdığını söyledi. Ancak bunun üzerine herhangi bir bilgi veya rapor sunulmadı. Şu anda şirket üzerinde açılmış 15’in üzerinde özel şirket davası bulunuyor.

Kripto Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

BlockFi

Para çekme işlemlerinde artış ve 3AC’den bir darbe ile karşı karşıya kalan kripto borç veren BlockFi, 1 Temmuz’da FTX ile BlockFi’ye 400 milyon dolarlık döner kredi imkanı sağlayan ve FTX’in şirketi 240 milyon dolara kadar satın almasını sağlayan bir seçenek içeren bir anlaşma imzaladı. 

BlockFi, kripto para çöküşünden sert bir şekilde etkilendi ve Haziran ayında personel sayısını yüzde 20 azaltmak ve yönetici tazminatını azaltmak da dahil olmak üzere birden fazla maliyet düşürücü önlem aldı. Şirket geçen yıl bir finansman turunda 3 milyar dolar değerindeydi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
433.628,09 TL 1,42%
ethereumETH/TRY
34.242,38 TL 3,73%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.721,32 TL 1,13%
cardanoADA/TRY
10,08 TL 2,79%
xrpXRP/TRY
6,67 TL 2,84%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,22%
solanaSOL/TRY
789,91 TL 4,40%
dogecoinDOGE/TRY
1,38 TL 1,62%
Bağlantıyı kopyala