Kripto Dolandırıcıları, 2021′de 14 Milyar Dolar Ele Geçirdi

kripto dolandiricilari 2021′de 14 milyar dolar ele gecirdi

Blockchain analitik firması Chainalysis’in yeni verilerine göre; büyük ölçüde merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının yükselişi ile birlikte dolandırıcılar, 2021′de 14 milyar dolar kripto para birimini ele geçirerek rekor kırdı.

Kripto Dolandırıcıları 2021’de Rekor Kırdı

2021 yılı kripto para sektörünün her alanında önemli gelişmeler yaşanan bir yıl oldu. Öyle ki bu gelişmeler beraberinde kriptoyla ilgili suçlardan kaynaklanan kayıpları ve dolandırıcılıklarda artırdı. Bu artış nedeniyle kripto dolandırıcılıkları, bir önceki yıla göre yüzde 79 oranında arttı.

kripto dolandiricilari 2021′de 14 milyar dolar ele gecirdi

Chainalysis’in yıllık raporunda şu ifadeler yer aldı: 

DeFi, daha geniş kripto para ekosisteminin en heyecan verici alanlarından biri ve hem girişimcilere hem de kripto para kullanıcılarına büyük fırsatlar sunuyor. Ancak DeFi’yi bu kadar dinamik yapan aynı ademi merkeziyetçilik aynı zamanda yaygın dolandırıcılık ve hırsızlığa da izin veriyorsa, DeFi’nin tam potansiyelini gerçekleştirmesi pek mümkün değil.

Ayrıca Chainalysis istatistiklerine göre; DeFi işlem hacmi 2021′de yüzde 912 arttı. Böylece bu alana olan dolandırıcılık talepleri de arttı. Geçtiğimiz günlerde 2021 yılında yaşanan en büyük DeFi dolandırıcılıklarını derlemiştik. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.218,39 TL 3,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.945,17 TL 6,19%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.954,02 TL 4,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,17%
cardano
Cardano (ADA) 14,64 TL 4,55%
solana
Solana (SOL) 1.316,25 TL 13,12%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 6,51%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,91 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,35 TL 6,09%
Bağlantıyı kopyala