Kripto Borsası Deribit, 28 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Kripto Borsasi Deribit 28 Milyon Dolarlik Saldiriya Ugradi

Kripto para sektöründe artan popülarite, doğal olarak dolandırıcıları ve hacker’ları da kendisine çekti. Özellikle son dönemde artan hack olayı, hem yatırımcıları hem de düzenleyicileri paniğe sokmuş durumda. Son olarak kripto borsası Deribit de sıcak cüzdanlarında saldırıya uğradı. Borsa yaptığı duyuruda saldırının 28 milyon dolarlık zarara neden olduğunu açıkladı.

Deribit, 28 Milyon Dolarlık Saldırı Sonrası İşlemleri Durdurdu

Kripto para borsaları varlıkların büyük bir kısmını soğuk cüzdanlarda tutmaktadırlar. Böylece son yaşanan örnekte de olduğu gibi bir saldırı gerçekleştirildiğinde, saldırının boyutu minimuma indirgenir. Deribit de benzer bir şekilde sıcak cüzdanlarında bir saldırı ile karşılaştı. Borsa Twitter üzerinden yaptığı duyuruda fonların güvende olduğunu ve zararın borsa tarafından karşılanacağını belirtti.

Bununla birlikte borsa, yaşanan saldırı sonrası para çekim işlemlerini askıya aldı. Ek olarak şirket, devam eden güvenlik kontrolleri gerçekleştirdiğini ve üçüncü taraf güvenlik şirketleri Copper, Clearloop ve Cobo‘dan yapılan para çekme işlemleri de dahil olmak üzere, platformun yeniden açılmasının güvenli olduğundan emin olana kadar para çekme işlemlerini durdurduğunu duyurdu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.642,77 TL 0,92%
ethereumETH/TRY
23.808,52 TL 1,22%
tetherUSDT/TRY
18,64 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.437,19 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
18,62 TL 0,27%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,33 TL 0,43%
dogecoinDOGE/TRY
1,94 TL 2,69%
cardanoADA/TRY
6,03 TL 0,03%
matic-networkMATIC/TRY
17,16 TL 0,84%
Bağlantıyı kopyala