Kripto Borsası BitMart Hacklendi! 150 Milyon Dolar Kayıp

kripto borsasi bitmart hacklendi 150 milyon dolar kayip

Kripto varlıklar piyasasında zaman zaman büyük ölçeklik güvenlik ihlalleri karşımız çıkıyor. Bu kez kripto para borsası BitMart hacklendi. Yaşanan saldırının 150 milyon dolarlık bir kayba yol açtığı BitMart CEO’su Sheldon Xia tarafından doğrulandı.

kripto borsasi bitmart hacklendi 150 milyon dolar kayip 2

BitMart Hacklendi, CEO Doğruladı

Güvenlik araştırma şirketi PeckShild, BitMart‘ın uğradığı saldırının 100 milyon dolara mâl olabileceğini tahmin etmişti. Ancak, BitMart CEO’su Sheldon Xia, Twitter üzerinden takipçileriyle yaşananların detayını paylaştı. ‘BitMart hacklendi‘ haberlerini doğrulayan Xia, kaybın da 150 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Xia‘nın açıklamasında şu sözler dikkat çekiyor:

ETH sıcak cüzdanlarımızdan biri ve BSC sıcak cüzdanlarımızdan biriyle ilgili büyük ölçekli bir güvenlik ihlali belirledik. Şu anda hala olası yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Bilgisayar korsanları, yaklaşık 150 milyon ABD Doları değerindeki varlıkları çalışmayı başardı.”

Kapsamlı bir güvenlik incelemesi yürüttüklerini söyleyen Xia, tüm para çekme işlemlerinin bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığını söyledi.

Saldırıyı farkeden PeckShield olmuştu. Yüklü miktarda transfer olduğunu söyleyen PeckShield, BitMart’taki bir sıcak cüzdandan bir dizi token gönderildiğini tespit etti. Burada Shiba Inu (SHIB) ve USDC stablecoin’lerini içeren yarım milyon dolarlık bir transfer söz konusu.

Çalınan fonlar, Tornado Cash’e gönderildi. Bu da onların takip edilmesinin zorlaşacağı anlamına geliyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.407,38 TL 0,85%
ethereumETH/TRY
31.170,04 TL 1,41%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,22%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
4.786,43 TL 1,95%
xrpXRP/TRY
6,55 TL 0,85%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,19%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 1,90%
solanaSOL/TRY
813,50 TL 1,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala