Kripto Borsalarının İşlem Hacmi 14 Trilyon Doları Aştı

kripto borsalarinin islem hacmi 14 trilyon dolari asti

The Block Research, kısa süre önce merkeziyetsiz borsaların (DEX) 2021 yılına dair işlem hacim verilerini açıklamıştı. Buna göre, DEX’lerdeki işlem hacmi yıl boyunca 1 trilyon dolara ulaştı. Şimdi ise sıra merkezi kripto borsalarına geldi. Kripto borsalarının işlem hacmi, 2021 yılında 14 trilyon doların üzerine çıktı.

Merkezi Kripto Borsalarının İşlem Hacmi 2021 Verileri

The Block Research bu kez merkezi kripto borsalarına dair verileri açıkladı. Merkezi olmayan borsaların aksine müşterilerin özel anahtarlarını elinde tutan kripto borsaları, 2021 yılında 14 trilyon dolardan fazla işlem hacmi bildirdi. 2020 yılındaki hacimlere kıyasla bunun yüzde 689’luk bir artış olduğu söyleniyor. Geçen yıl bu hacimler 1,8 trilyon dolar seviyesindeydi.

Alttaki tabloda da görüldüğü üzere borsaların hacmi Aralık 2020’den itibaren yükselişe geçiyor. Haziran 2021 ve Aralık 2021’de düşüşler görülse de yine de Aralık 2020 ve öncesinden daha yüksek işlem hacimleri söz konusu.

kripto borsalarinin islem hacmi 14 trilyon dolari asti 2
Kaynak: The Block Research

Burada Binance’in hakimiyeti devam ediyor. Verilere göre hacim yüzde 67’sini, 9,5 trilyon dolarla Binance oluşturuyor.

Gördüğümüz gibi, hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalar bu yıl ‘altın yıl’ı yaşadı diyebiliriz. Bir sonraki yılda nasıl bir performans sergileyeceklerini zaman içinde göreceğiz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.554,06 TL 0,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.838,33 TL 1,19%
tether
Tether (USDT) 13,36 TL 0,95%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.122,13 TL 3,58%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,46%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 3,56%
solana
Solana (SOL) 1.264,83 TL 0,46%
xrp
XRP (XRP) 8,15 TL 0,11%
terra-luna
Terra (LUNA) 856,90 TL 5,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,68 TL 3,88%
Bağlantıyı kopyala