Güney Kore Merkez Bankası CBDC Testinin İlk Aşamasını Tamamladı

kore merkez bankasi cbdc testinin ilk asamasini tamamladi

Güney Kore Merkez Bankası, 2020 yılından beri bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot projesi oluşturmak için çalışıyor. Güney Kore Merkez Bankası, yayınladığı bir rapora göre; Aralık 2021’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot projesinin ilk aşamasını tamamladı.

Yayınlanan raporda, ilk aşamanın simülasyon ortamında üretim, yayınlama ve dağıtım dahil olmak üzere bir CBDC‘nin temel işlevlerini test ettiği belirtildi. CBDC‘nin test koşulları altında normal çalıştığı sonucuna varıldı. Banka, CBDC’nin gerçek bir ortamda bu kadar etkili çalışıp çalışmayacağını doğrulamak için daha fazla deney yapılması gerektiğini söyledi.

Güney Kore Merkez Bankası CBDC Testinin İkinci Aşaması Haziran’da

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları giderek artan bir şekilde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırıyor. Güney Kore Merkez Bankası da bu alanda çalışmalar yürütenler arasında yer alıyor.

kore merkez bankasi cbdc testinin ilk asamasini tamamladi 2

Güney Kore Merkez Bankası’nın CBDC‘nin ilk aşama sonuçlarına dayanan raporunda; bankanın çevrimdışı ödemeler gibi diğer işlevleri uygulamayı ve kişisel bilgi koruma geliştirme teknolojilerini eklemeyi araştırmayı planladığını söyledi.

İkinci aşamanın 2022 yılının Haziran ayında tamamlanmasının ardından banka, projenin kapsamlı bir değerlendirmesini yapmayı ve finansal kuruluşlarla işbirliği içinde kullanılabilirlik deneylerini sürdürmeyi planlıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
457.985,08 TL 5,36%
ethereumETH/TRY
30.531,28 TL 8,44%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,25%
binance-coinBNB/TRY
4.587,77 TL 5,85%
xrpXRP/TRY
6,47 TL 7,34%
binance-usdBUSD/TRY
15,92 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
8,10 TL 12,27%
solanaSOL/TRY
796,71 TL 12,59%
dogecoinDOGE/TRY
1,33 TL 7,68%
Bağlantıyı kopyala