Kongre Üyesi Panama Kripto Hukuku Projesini Sundu

25 jan 2021 05 scaled p1v9ru00f08fz0cpxexumic8x6tv66fvbkcwggoz9k

Kongre Üyesi Gabriel Silva Panama Kripto para hukuku üzerine projesi sundu. Silva’nın profil resminin #LaserRayUntil100K anlamına gelen lazer gözleri olmasına rağmen, Panama kongre üyesi açıklama yaptığı videoda Bitcoin’den bahsetmemesi dikkat çekti. 

Kongre Üyesi Gabriel Silva açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hesap çok basit. İlk olarak, Panama’daki kripto para birimleri gibi kripto varlıklarına kesinlik ve yasal güvenlik sağlamayı amaçlıyoruz. Projenin aradığı ikinci şey, Panama’da dijital ekonomiye odaklanan şirketleri çekmek, yatırımları çekmek ve girişimciliği teşvik etmeye yardımcı olmaktır. Bu oldukça önemli, çünkü işlerin teşvik edilmesine ve yaratılmasına yardımcı oluyor. Ve aradığımız üçüncü şey ise herkes için daha iyi fiyatlar sağlamak için Panama’da sunulan finansal hizmetlerin miktarını genişletmek.”

Kripto Hukuku Projesi Neler Sunuyor?

Kongre üyesi Gabriel Silva videoda Bitcoin kelimesini kullanmadı, ancak “Kripto Yasası: Panana’yı Dijital Ekonomi, Blok Zinciri, Kriptoaktifler ve İnternet ile Uyumlu Yapan Nedir?” başlıklı belgede on bir kez geçmekte. Ethereum’dan sadece dört kez bahsedilmesine karşın yine de, Ethereum’un Kripto yasasında yeri bulunuyor:

“Bitcoin gibi kripto varlıklar, potansiyel uzun vadeli yatırımlar ve enflasyona karşı koruma görevi görüyor. Kripto varlıklar ayrıca geleneksel varlıklardan çok daha fazla birime bölünebilir. Bitcoin söz konusu olduğunda, örneğin 100 milyon Satoshi’ye bölünebilir. Ethereum ve Cardano gibi sistemler benzer bölünebilirlik özelliklerine sahiptir.”

Belgenin ilerleyen bölümlerini inceleyecek olursak bazı noktalar dikkat çekiyor. 8. Madde’de geçen tanım şu şekilde:

Panama Cumhuriyeti hukuk sistemine göre, Panama Cumhuriyeti’nde yerleşik gerçek veya Panama Cumhuriyeti’nde örgütlenen tüzel kişiler, Bitcoin ve Ethereum dahil olup, bu varlıklarla sınırlı olmamak üzere kripto varlıklarının yasaklanmayan herhangi bir sivil veya ticari işlem için ödeme aracı olarak kullanılması konusunda özgürce anlaşabilirler.”

Diğer bir konu ise vergilendirmeyi içeriyor. Yasaya göre vergilendirme yüzde 10 olarak belirleniyor:

Mükellef sermaye kazancı muamelesine tabi tutulacak ve sonuç olarak yüzde on (%10) sabit bir oranda elde edilen kazançlar üzerinden Gelir Vergisi hesaplayacaktır. Yürütme organı ise bu konuyu düzenleyecektir.”

El Salvador‘un Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra diğer ülkeler de çalışmalarını açıklamaya başlıyor. Şu an için Panama’nın Kripto para hukuku konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise belirsiz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 394.709,57 TL 3,38%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.371,74 TL 2,13%
cardano
Cardano (ADA) 19,98 TL 3,01%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.429,42 TL 0,96%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,03%
solana
Solana (SOL) 1.237,06 TL 15,27%
polkadot
Polkadot (DOT) 311,57 TL 2,75%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 0,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,06%
Copy link
Powered by Social Snap