KILT Protokolü Tamamen Merkeziyetsiz Bir Ağa Geçti

kilt protokolu tamamen merkezsiz hale geldi 1

Kusama (KSM) ve Polkadot (DOT) araçlarını kullanan, merkezi olmayan kimlik doğrulama aracı KILT Protokolü; tamamen merkeziyetsiz bir blok zinciri ağı haline geliyor. KILT Protokolü, son merkezileştirme modülü olan Sudo anahtarının kaldırılmasıyla Polkadot ve Kusama ekosistemi için kendi kendini yöneten ilk kimlik protokolü haline geldi.

KILT Protokolü‘nün sosyal medya kanallarında yaptığı resmi duyuruya göre, platform tamamen merkeziyetsiz bir ağa geçiş yaptı.

KILT Protokolü Merkeziyetsiz Hale Geldi

Sudo anahtarının kaldırılması, KILT Protokolünün arkasındaki şirket olan BOTLabs, karar verme sürecini topluluğa devrettiği anlamına geliyor. Bu hamle ile beraber KILT, herhangi bir KILT Coin sahibinin ağda topluluk tarafından oylanabilecek. Ayrıca protokol değişiklikler önerebileceği gelişmiş bir yönetim sistemi aracılığıyla yürütülecek.

KILT Protokolünü bu noktaya getirmek için üç yılı aşkın bir planlama ve geliştirme çalışması yapılmış. Öyle ki KILT Protokölü başından beri, merkezi olmayan bir blok zinciri ağına dönüşmek üzere tasarlanmış.

Ağı ekosisteme devretmenin bir parçası olarak, KILT’yi geliştiren şirket olan BOTLabs, topluluğun ağlarının kontrolüne yardımcı olmak için önümüzdeki birkaç hafta içinde kılavuz yayınlayacak.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 671.857,28 TL 0,40%
ethereum
Ethereum (ETH) 57.019,97 TL 1,00%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.504,29 TL 2,51%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,08%
solana
Solana (SOL) 2.649,28 TL 0,46%
cardano
Cardano (ADA) 18,77 TL 1,17%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,28%
xrp
XRP (XRP) 10,96 TL 3,26%
polkadot
Polkadot (DOT) 372,30 TL 5,21%
terra-luna
Terra (LUNA) 891,63 TL 9,90%
Bağlantıyı kopyala