Kazakistan İnternet Erişimi, Kripto Madenciliği için Yetersiz

kazakistan internet erisimi kripto madenciligi icin yetersiz

Kazakistan’da yaşanan yakıt krizi nedeniyle, vatandaşlar, polis ve ordu arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ülkedeki internet erişimi de bu süreçte darbe aldı. Kazakistan internet erişimi tarafında bu sorunu yaşarken, kripto madenciliği de tabii ki bundan nasibini aldı. NetBlocks tarafından paylaşılan verilere göre, internet erişiminin açıldığı Kazakistan’da kripto madenciliği tamamen çevrimiçi olacak kadar yeterli değil.

Kazakistan İnternet Erişimi, Kripto Madenciliği için Hala Yeterli Değil

Geçen hafta Kazakistan internet erişimi yasağı ile gündeme geldi. Yakıt fiyatlarındaki aşırı yükselişten dolayı sokağa dökülen vatandaşlar, hükümetin sert müdahalesi ile karşılaştı. Bu süreçte 100’den fazla ölüm ve binlerce yaralığını olduğu söyleniyor.

NetBlocks’a göre, ülkede internet erişimi Pazartesi günü itibariyle neredeyse tam kapasiteye çıktı.

NetBlocks Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“İnternet bağlantısı, Çarşamba günkü toplam telekom kesintisinden bu yana ilk kez Kazakistan’da önemli ölçüde geri geldi”

NetBlock’s yöneticisi Isik Mater ise Forkast‘a yaptığı açıklamada, “Bununla birlikte, kripto para madenciliği ve Blockchain uygulamaları için gerekli bağlantı istikrarı henüz karşılanamıyor” şeklinde konuştu.

kazakistan internet erisimi kripto madenciligi icin yetersiz 2

Kazakistan’ın internet kesintisi geçen hafta başladı. BTC.com istatistiklerine göre, Antpool, Pooiln ve Binance Pool da dahil olmak üzere büyük madencilik havuzlarının hash oranları önmeli ölçüde düştü.

Kazakistan, Çin’in kripto madenciliği yasağından sonra dünyanın en büyük ikinci madencilik adresi olmuştu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala