Kazakistan, Enerji Sorununu Nükleer Santralle Çözmek İstiyor

kazakistan enerji sorununu nukleer santralle cozmek istiyor

Çin’deki kripto madenciliği yasağından sonra madencilerin önemli bir kısmı Kazakistan’a gitti. Ülkeye yaşanan bu göçle birlikte elektrik kesintileri sorunları ortaya çıkmaya başladı. Şimdilerde ise Kazakistan, yaşanan bu enerji sorununu nükleer santral ile çözmek için planlar yapıyor.

Gün kaynağı ile ilgili sorunlar, madencileri aslında ülkeden uzaklaştırıyor diyebiliriz. Yeni santral çözümü de onların gitmesini engellemek için atılmak istenen bir adım.

Kazakistan, Nükleer Santral İnşa Etmeyi Planlıyor

Kazakistan, ülkedeki elektrikli sorununu çözmek için 10 yıllık bir enerji santrali inşa etmeyi planlıyor. Böylece Kazakistan’ı terketmeyi planlayan madencilere yeni fırsatlar sunulmuş olacak.

Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliev bu hafta yaptığı açıklamada, şimdilerde iki lokasyonun yeni bir nükleer santral alanı için değerlendirildiğini söyledi. Rus haber ajansı Tass tarafından aktarılan Mirzagaliev konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“2035 yılına kadar üretim ve tüketim dengesiyle hazırız. Nüfusumuza ve ekonomimize elektrik sağlamak için nükleer santral yapılması gerektiğini açıkça görüyoruz”

kazakistan enerji sorununu nukleer santralle cozmek istiyor 2

Bilindiği üzere Kazakistan, uranyum madenciliğinde dünya lideri bil ülke ve uzun zamandır bir nükleer santral inşa etmeyi planlıyor. Mirzagaliev‘e göre, bu inşa projesinin tamamlanması için 10 yıl daha gerekiyor. Hükümet şu anda Çin, Hindistan ve Beyaz Rusya’da nükleer santraller inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ile görüşüyor. Ülkenin 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefi var. Bu nükleer santral de hedefe ulaşmaya yardımcı olacak.

Çin’deki kripto madencilerinin Kazakistan‘a göçmesiyle birlikte, yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 7’lik bir güç kaynağı açığı oluştu. Bunun sonucunda da ülkede geçen yazdan itibaren elektrik kesintileri yaşanmaya başladı. Ancak, Kazakistan’ın kripto endüstrisine karşı genel olarak olumlu bir tutumu olduğunu söyleyelim.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 491.001,15 TL 6,57%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.504,32 TL 6,44%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,74%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.988,74 TL 5,81%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,49%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 0,78%
solana
Solana (SOL) 1.248,65 TL 6,36%
xrp
XRP (XRP) 8,10 TL 3,52%
terra-luna
Terra (LUNA) 856,63 TL 2,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,34 TL 8,84%
Bağlantıyı kopyala