Karıştırılan İki Kavram: Finans ve Muhasebe

karistirilan iki kavram finans ve muhasebe

Finans, Fransızca’dan dilimize geçmiştir. En basit hali ile “para, mal” anlamına gelen finansın yapılabilecek kapsamlı ve yalın tanımını şöyle yapmak mümkün.

Finans, bir bireyin ya da işletmenin parasal kaynak bulması, bulduğu kaynağı verimli bir şekilde kullanması ve bunun için inceleme-araştırma yapmayı ifade eder.

Tanımda belirttiğim üzere finans sadece işletmeler için değil bireyler için de geçerlidir. Toplumu oluşturan en küçük ve en güçlü birimler olan aile bütçesini buna örnek olarak verebiliriz. İlkokula giderken “Aile, toplumun en küçük yapı taşıdır.” cümlesini hepimiz duymuşuzdur. O dönemler bu cümlenin ne anlama geldiğini tam olarak anlamak zor. Toplumları gözlemlemeye başlayınca cümle anlam kazanıyor. Ailenin ekonomide, tüketimde, gelirde zannettiğimizden çok daha derin ve önemli bir rolü var.

Finans ile Muhasebe Aynı Şey mi?

Finans ile muhasebe aynı anlama gelmez. Ülkemizde son on yıldır şirketlerde departmanı olan ve üniversitelerde bölümü açılan finans alanının görev sorumluluğunda finansal kaynak araştırma, kredi ödemelerinin takibi, kâr payı takibi gibi işler yer alır.
Muhasebenin görev alanında ise tüm finansal işlemleri kayıt altına almak, dönem sonu raporlamaları, verginin takibi gibi işlemler yer alır.

Finansçının işleri daha çok geleceğe yönelik risk unsuru içerirken muhasebecinin işleri geçmişe ait işlemlerin kaydı üzerinedir. Finansçı bu yönü ile muhasebeciden ayrılır. Bir finansçının ekonominin, sektörün ve şirketin geleceğini okuyabilmesi için donanımlı ve risk alan bir uzman olması gerekir.

Her ne kadar aynı işleri yapmasalar da finans ve muhasebenin işleri birbirini tamamlar. Bu nedenle muhasebe ve finans terimlerinin birlikte kullanımını sıkça görülür.

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
335.124,53 TL 3,03%
ethereumETH/TRY
18.540,29 TL 6,97%
tetherUSDT/TRY
16,73 TL 0,49%
usd-coinUSDC/TRY
16,73 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
3.648,67 TL 8,24%
binance-usdBUSD/TRY
16,73 TL 0,52%
cardanoADA/TRY
7,83 TL 3,23%
xrpXRP/TRY
5,46 TL 4,98%
solanaSOL/TRY
575,81 TL 8,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 3,44%
Bağlantıyı kopyala