JPMorgan, Kurumsal DeFi için İddialı

jpmorgan kurumsal defi icin iddiali

CoinDesk’in Teksas’ta düzenlediği Consensus 2022 etkinliği devam ediyor. Etkinlikte konuşan isimlerden biri de JPMorgan Onyx Digital Assests Başkanı Tyrone Lobban oldu. Lobban, JPMorgan‘ın kurumsal DeFi planlarından bahsetti.

JPMorgan, Kurumsal DeFi Çalışmalarını Sürdürüyor

JPMorgan, DeFi geliştiricilerinin kripto dışı varlıkların getiri oluşturma potansiyelinden yararlanmanın bir yolunu bulduğunu düşünüyor. Konuyla ilgili konuşan JPMorgan Onyx Digital Assests Başkanı Tyrone Lobban, bankanın kurumsal düzeydeki DeFi planlarını Consensus 2022’de detaylandırdı.

Lobban yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Zamanla, örneğin ABD Hazinelerini veya para piyasası fon paylarını tokenleştirmenin, bunların hepsinin potansiyel olarak DeFi havuzlarında teminat olarak kullanılabileceği anlamına geldiğini düşünüyoruz. Genel hedef, bu trilyonlarca dolarlık varlığı DeFi‘ye getirmek, böylece bu yeni mekanizmaları ticaret, borçlanma ve borç verme için ancak kurumsal varlıkların ölçeğiyle kullanabiliriz”

jpmorgan kurumsal defi icin iddiali 2

CoinDesk‘in haberine göre JPMorgan’ın geleneksel varlıkların tokenizasyonunu içeren planları çok daha büyük bir ölçeğe işaret ediyor. Lobban, Onyx Digital Assets’in banka düzeyinde DeFi’yi hayata geçirmek için iki tamamlayıcı parça gördüğünü açıkladı.

Bu iki tamamlayıcı parçadan biri, JPMorgan‘ın geçen ay BlackRock’un para piyasası fon hisselerinin tokenize edilmiş versiyonlarını, nakit olarak yatırılan bir tür yatırım fonu ve yüksek likiditeye sahip kısa vadeli borçlanma araçlarını içerecek şekilde genişletilen blokzincir tabanlı teminat uzlaştırma sistemi.

Lobban konuşmasında, bankanın kendi tokenı JPM Coin‘in de 350 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu belirtti.

İki tamamlayıcı parçanın diğeri ise Singapur Para Otoritesi tarafından yönetilen ve JPMorgan, DBS Bank ve Marketnode’un yer aldığı Proje Koruyucusu isimli pilot uygulama.

DeFi için atılan bu adımlar, halka açık blokzincirleri içerecek ve birçok açıdan Aave Arc ve Fireblocks gibi rakiplerin yaptıklarına benzer izinli bir yapıya sahip olacak.

Lobban, JPMorgan’ın son iki buçuk yıldır sessizce blokzincir ve dijital kimlik araştırmaları yaptığını söyledi. Şirket, W3C doğrulanabilir kimlik bilgileri gibi dijital kimlik yapı taşları kullanılarak yapılan izinli DeFi’ye yönelik yeni yaklaşım benimsiyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
321.287,79 TL 0,82%
ethereumETH/TRY
17.638,36 TL 0,45%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
3.645,77 TL 0,22%
binance-usdBUSD/TRY
16,79 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
5,33 TL 1,48%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 0,15%
solanaSOL/TRY
552,29 TL 0,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala