bitcoinBTC/TRY
1.269.189,85 TL 0,58%
ethereumETH/TRY
67.874,10 TL 1,26%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.931,87 TL 1,55%
xrpXRP/TRY
19,16 TL 3,51%
solanaSOL/TRY
2.077,86 TL 7,06%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
67.846,91 TL 1,21%
cardanoADA/TRY
16,96 TL 2,86%
dogecoinDOGE/TRY
2,88 TL 4,58%

Paylaş

JPEX skandalı Hong Kong’un ayarlarıyla oynadı

Hong Kong kripto

Hong Kong’un kripto sektörüne yönelik tutumunun JPEX skandalından sonra değiştiği belirtildi. Yapılan bir araştırmaya göre, bölgede halkın kripto paralara güveni JPEX olayından düşüşe geçti. Katılımcıların yüzde 41’i kripto varlıklara yatırım yapmak istemediğini bildirdi.

Hong Kong'da ilk lisans verildi

Hong Kong’ta kripto güven azaldı

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, JPEX skandalının Hong Kong’lu yatırımcıların tutumu nasıl etkilediğine yönelik bir anket yaptı. Anket, JPEX’e yönelik iddiaların kamuoyuna açıklanmasından yaklaşık 11 gün sonra 28 Eylül’de başlatıldı. Sonuçları nisan ve mayıs ayları arasında yapılan benzer bir anketle karşılaştırıldı.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 41’i kripto varlıkları tutmamayı tercih edeceğini bildirdi. Bu sonuç mayıs ayında yapılan bir arştırmaya göre 12 puan artış gösterdi. Katılımcıların yalnızca yüzde 20’si gelecekte kripto varlıklara sahip olmak istediğini belirtti. Önceki ankete göre 5 puanlık düşüş kaydedildi. İki veri, bölgede kripto paralara yönelik tutumun değiştiğine işaret etti.

HKUST İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Profesör Allen Huang, son finansal olayın kripto sektörüne kamuoyunun dikkatini daha fazla çektiğini söyledi. Huang, son zamanlarda daha muhafazakar bir yatırım iştahının öne çıktığına vurgu yaptı.

166 milyon dolarlık vurgun

JPEX’in 166 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia edilmişti. 2 binden fazla kişinin mağdur olduğu olay, ülkedeki en büyük dolandırıcılık vakalarından biri olarak tanımlanmıştı. Plan, Hong Kong yetkililerinin borsayı soruşturduklarını kamuoyuna açıklamalarından önce birkaç ay içinde çözülmüştü.

Hong Kong, JPEX skandalının ardından alarma geçmişti. Kolluk birimleri, gelecekte bu tür dolandırıcılıklardan kaçınmak için özel önlemler almak üzere ülkenin düzenleyicileri ile birlikte çalıştıklarını bildirmişti. Hong Kong piyasa düzenleyicisi, ekim ayının ilk haftasında kripto odaklı bir çalışma grubu kurmuştu.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala