Anasayfa Kripto Paralar JP Morgan Genel Müdürü ve Analisti: Bitcoin Değerli Bir Varlık Değil

JP Morgan Genel Müdürü ve Analisti: Bitcoin Değerli Bir Varlık Değil

JP Morgan genel müdürü ve analisti Jan Loeys, şirket müşterilerine gönderdiği bilgi notunca Bitcoin'in değerli bir varlık olmadığını belirtti. Loeys, distopya dışında kripto para birimlerinin değerinden şüphe duyduklarını kaydediyor...

0
JP Morgan Bitcoin

JP Morgan genel müdürü ve analisti Jan Loeys, bu hafta müşterilere dağıtılan bir not kaleme aldı. Notta, yatırımcıların değerli metaller ve tüm büyük para birimlerine olan inançlarını kaybetmesi durumunda Bitcoin’in değerli bir varlık olacağı bilgisi yer alıyor. Loeys, “Uzun zamandır tüm büyük rezerv varlıklara olan inanç kaybımızla karakterize edilen, distopya dışındaki çoğu ortamda kripto para birimlerinin değerinden şüpheliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin Kendini Kanıtlayamadı

JP Morgan analisti, kıyametin kopmadıkça kripto para biriminin diğer alternatif varlıklardan daha iyi bir ekonomik değer olarak hayal edilmesinin zor olduğunu söyledi. Loeys, “Bir durgunluk veya finansal krizler gibi aşırı senaryolarda bile, kısmen fiat para birimlerinin yasal statüsünün sağladığı ölçek nedeniyle, işlem yapmak, yatırım yapmak ve riskten korunmak için daha likit ve daha az karmaşık araçlar var” dedi. Ayrıca notta kripto para piyasasının, 2015 yaz ve 2018 Şubat gibi bir önceki ekonomik belirsizlik dönemlerinde geleneksel finansal piyasalardan daha iyi performans göstermediği bilgisi yer alıyor.

Tüm bunlarla birlikte Bitcoin, tarihin en etkileyici boğa koşularından birisi ile büyüdü. Gerçek bir ekonomik durgunluk sırasında ise kendini ayırt ettirme fırsatını hiç bulamadı. Müşterilere gönderilen bilgi notunca ayrıca Bitcoin fiyatına ilişkin bir tahmin de yer alıyor. Loeys, öncü kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla yüzde 94 oranında değer kaybedeceğini ve 1.260 dolara ve hatta altına düşebileceğini öngörüyor.