Jerome Powell, Fed Faiz Kararı Sonrasında Açıklama Yaptı

jerome powell fed faiz karari sonrasinda aciklama yapti

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) 2022 yılının son faiz kararını açıkladı. Fed açıklamasında 50 baz faiz artırım kararı alındığını belirtti.

Fed Aralık 2022 Faiz Artırımı Kararını Duyurdu

Beklenen toplantı tamamlandı ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Aralık 2022 faiz kararı açıklandı. Fed’in bu kararı, ABD Merkez Bankası’nın 2022 yılının son faiz kararı oldu. Fed açıklamasında ayrıca önümüzdeki seneler için enflasyon beklentilerini de paylaştı. Fed tahminlerine göre enflasyon 2023 yılında yüzde 3.1 (önceki beklenti yüzde 2.8), 2024 yılında yüzde 2.5 (önceki beklenti yüzde 2.3), 2025 yılında yüzde 2.1 (önceki beklenti yüzde 2.0) uzun vadede ise yüzde 2.0 olacağını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bu kararın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell, kararın açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, Fed’in gerekli enstrümanlara sahip olduğunu ve sürecin yakından izlendiğini belirtti.

jerome powell fed faiz karari sonrasinda aciklama yapti 2

Enflasyon verilerinin hala çok yüksek olduğunu belirten Powell, Fed olarak 50 baz puanlık faiz artırımı kararının ortak olarak alındığını dile getirdi.

Powell, fiyat istikrarını korumak adına faiz artırımı kararlarının alınmaya devam edeceğini belirtti. Enflasyon hedeflerinin yüzde 2 olduğunu açıklayan Fed başkanı, ekonominin son dönemde önemli ölçüde yavaşladığını belirtti. Fed başkanına göre, yavaşlamaya rağmen, işsizlik rakamlarının umut verici ve Fed’in enflasyon tahminleri de kısmen tutarlı kalmaya devam ediyor.

Enflasyonist risklerin yukarı yönlü olduğunu açıklayan Powell, şu ana kadar aylık enflasyon oranının Ekim ve Kasım 2022 dönemine göre yavaşladığını belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
444.824,62 TL 2,19%
ethereumETH/TRY
30.772,79 TL 2,82%
tetherUSDT/TRY
18,80 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.930,37 TL 2,54%
xrpXRP/TRY
7,77 TL 0,27%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,38 TL 1,38%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 0,61%
matic-networkMATIC/TRY
21,82 TL 2,22%
Bağlantıyı kopyala