Japonya’nın Kripto Şirketlerine Vergi Baskısı

japonyanin kripto sirketlerine verdigi vergiler 1

Japonya kripto para konusunda baskıcı tavırları ile biliniyor. Japonya’nın uyguladı ağır kripto vergileri, kripto şirketlerini ülke dışına çıkmaya zorluyor. Bu nedenle kripto şirketleri vergilere düzenleme getirilmesini talep ediyor. Japonya yönetim tarafından yapılan son politika açıklamalarına bakıldığında, kripto şirketlerinin bu isteklerinin dikkate alınmadığını görülüyor.

Japonya Kripto Vergilerini Artıyor

10 Aralık tarihinde Japonya koalisyonu, 2022 mali yılı için token listelerini vergiye tabi tutan vergi yasa tasarısını onaylamıştı. Bu tasarı kapsamında token’lar, aktif bir piyasada listelendikten sonra yatırımcılar satmasalar bile vergi ödemekle yükümlü durumdalar.

japonyanin kripto sirketlerine verdigi vergiler 2

Japonya’nın kripto şirketlerine uyguladığı bu vergisi politikası, kripto projesi kurucularını Japonya’daki varlıklarını feshetmeye ve başka ülkelere taşımaya itiyor. Bununla birlikte Blockchain danışmanlık şirketi Gracone’nin kurucusu Mai Fujimoto ise belirsiz düzenlemeler ve yüksek vergilerin, Japonya’da ciddi bir sorun yaratarak şirketlerin Japonya’dan taşınan birçok proje olduğunu belirtiyor.

Ülkeden çıkış yapan ülkelerden biri olan Astar Network, yaşanan bu ayrılığın Japonya’da belirsiz düzenlemelerden kaynaklandığını açıkladı. Bunun yanında bazı girişimciler, ayrılmalarının ek bir nedeni olarak yerel blok zinciri endüstrisini büyütmek için destekleyici politikaların eksikliğini öne sürüyor.

Hatırlatmak gerekirse; bu yılın başlarında Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto para borsalarının seyahat kuralını uygulamaya koyması için harekete geçti. Aynı bildirime göre, Japonya Sanal Varlıklar ve Kripto Varlıklar Borsası Birliği’nin (JVCEA) Nisan 2022’ye kadar kendi kendini düzenleme kurallarını getirmesi bekleniyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 471.059,77 TL 3,36%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.356,49 TL 6,34%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.905,12 TL 4,88%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,59%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 6,16%
solana
Solana (SOL) 1.267,89 TL 13,60%
xrp
XRP (XRP) 8,05 TL 6,91%
terra-luna
Terra (LUNA) 869,71 TL 1,25%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,17 TL 6,07%
Bağlantıyı kopyala