Japonya Merkez Bankası, CBDC Planlarını Rafa Kaldırdı

japonya merkez bankasi cbdc planlarini rafa kaldirdi

Geçtiğimiz yıl Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına başladığını duyuran Japonya Merkez Bankası (BoJ), halkta yeterli karşılığı bulmadığı için CBDC planlarından vazgeçti.

Japonya, CBDC’den Vazgeçti

Japonya Merkez Bankası (BoJ), dijital Yen fikrini daha fazla araştırması gerektiğini savunarak şimdilik bu planı rafa kaldırdığını duyurdu.

Banka, hükümetin şu anda bir CBDC piyasaya sürme fikrinin teknik olarak mümkün olmadığını belirtti.

japonya merkez bankasi cbdc planlarini rafa kaldirdi

Diğer birçok merkez bankası gibi, Japonya Merkez Bankası da 2021’de Yen destekli bir CBDC planını duyurmuştu. Projenin ikinci test aşaması Nisan ayında başlamıştı. En başından beri merkez bankası dijital para birimi için temkinli bir yaklaşım sergileyen banka, CBDC için Çin’i değil İsveç’i model alacağını belirtmişti. Ancak gelen son bilgilere göre, Japonya Merkez Bankası CBDC planlarından vazgeçti.

Banka, birçok düşük maliyetli, verimli internet bankacılığı hizmetine ve dijital ödeme aracına yaygın erişime sahip olduğu için Japon vatandaşlarının CBDC’leri umursamadığını bildirdi. Ayrıca banka, mevcut ödeme portalları, alışveriş deneyimleri gibi kripto paranın rekabet edemeyeceği avantajlar sağlıyor.

Ayrıca hatırlatacak olursak, Amerikan Bankacılar Birliği, Fed’in CBDC projesi yayınlamasını istemediğini belirtmişti.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala