Japon Özel Şirketler Konsorsiyumu, Dijital Para için Hazır

japon ozel sirketler konsorsiyumu dijital para icin hazir

Japonya’daki en büyük şirketlerden bazı bir araya gelerek, bir konsorsiyum oluşturmuştu. Bu konsorsiyum, Japon yeni destekli kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Planlar, önümüzdeki mali yılı işaret ediyor.

Ülkedeki en iyi dört bankanın içinde olduğu konsorsiyum, önümüzdeki aylarda testlere başlayacak.

Japon Özel Şirketler Konsorsiyumu ve Dijital Para

Japonya‘da, özel şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumda 70 üye var. Bunların arasında en ülkenin en büyük bankaları Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Mizuho Financial Group Inc. ve Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. yer alıyor. Ayrıca bu üçlü, kurucu üye.

japon ozel sirketler konsorsiyumu dijital para icin hazir 2

Reuters’ın raporlarına göre diğer üyeler arasında Japan Post Bank, East Japan Railway Co., Nippon Telegraph and Telephone Corp. ve Kansai Electric Power Co Inc. gibi önemli şirketler yer alıyor.

Üyelerin farklı doğası, grubun para biriminin enerjiden perakendeye çok çeşitli sektörlerde test edilmesine olanak sağlayacak.

Üyeler, dijital ödemeler için ortak bir ödeme altyapısı oluşturmanın da yollarını araştırıyor. Bunun için düzenli olarak toplantılar yapılıyor.

DCJPY” olarak adlandırılan yeni dijital para birimi , tamamen banka mevduatlarıyla desteklenecek. Üyeleri arasında büyük ölçekli fon transferlerini hızlandırmak için ortak bir platform kullanacak.

Konsorsiyumun bu çabası, bir süredir dijital yen üzerinde çalışan Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) çalışmalarına da etki edebilir. Başlatılan CBDC ile birlikte, BOJ, bunu kullanıcılara dağıtmak için en büyük bankalarla işbirliği yapacaktır.

CBDC ile ilgili çalışmalar denilince akla Çin geliyor. Çin, bu açıdan çok hızlı yol alan ülkelerin başında. Öyle ki ülke, Pekin Kış Olimpiyatları’nda yeni dijital parasının lansmanını yapmaya hazırlanıyor. Japonya’nın da Çin’in bu hızına yetişmek için gaza basmak gibi planları var. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala