Janet Yellen Yeniden Konuştu: ABD, Kripto Paraların Faydalarını Dikkate Almalı

Abone Ol:google-news
0
22/01/2021

Fed Eski Başkanı ve Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Perşembe günü yaptığı son konuşmada kripto para birimleri ve dijital varlıkların “finansal sistemin verimliliğini artırma” potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Bir The Block haberine göre Yellen, kripto para birimlerinin avantajlarına ve dezavantajlarına vurgu yaptı ve şunları söyledi:

“Bitcoin ve diğer dijital ve kripto para birimleri dünya çapında finansal işlemler sağlıyor. Birçok teknolojik gelişme gibi, bu da ABD ve müttefiklerimiz için potansiyel faydalar sunuyor… Aynı zamanda, mevcut finansal sistemi aşmak ve Amerikan çıkarlarını baltalamak isteyen devletler ve devlet dışı aktörler için fırsatlar da sunuyor. Örneğin, Çin Merkez Bankası ilk dijital para birimini yeni çıkardı.”

Yellen, özellikle potansiyel faydalar ve riskler hakkındaki görüşleri sorulduğunda şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırmak için sahip olmaları gereken potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda, terörizmi finanse etmek, kara para aklamayı kolaylaştırmak ve ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve ABD ile uluslararası finans sistemlerinin bütünlüğünü tehdit eden kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini biliyoruz. Kötü niyetli ve yasadışı faaliyetler için kullanımlarını sınırlarken, meşru faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum.

Yellen ayrıca söz konusu yenilikler için etkili bir çerçeve oluşturma konusuda düzenleyicilerle çalışmayı planladığını aktardı:

“Doğrulanırsa, Federal Rezerv Kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileri ile bunlar ve diğer fintech yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir şekilde çalışmayı planlıyorum.”

Bu yorumlar, Yellen’ın devam eden onay sürecinde, kripto para birimleri konusunda ölçülü bir tavır sergilediğini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bir senatörün sorusuna yanıt olarak Yellen, kripto para birimlerinin yasadışı kullanımını engellemek için desteğini dile getirmişti.

Çarşamba günü göreve gelen ABD Başkanı Joe Biden, Kasım ayında Hazine Bakanlığı’nın başına Yellen’i aday göstermişti.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 892 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 385.609,82 TL 6,72%
ethereum
Ethereum (ETH) 12.615,06 TL 5,46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 1.801,02 TL 6,62%
tether
Tether (USDT) 7,54 TL 0,05%
cardano
Cardano (ADA) 8,52 TL 1,82%
polkadot
Polkadot (DOT) 262,65 TL 5,35%
xrp
XRP (XRP) 3,51 TL 1,63%
uniswap
Uniswap (UNI) 241,09 TL 14,10%
litecoin
Litecoin (LTC) 1.411,64 TL 4,23%
chainlink
Chainlink (LINK) 212,82 TL 3,65%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap