Janet Yellen, FATF Standartları İle İlgili Konuştu

janet yellen fatf standartlari ile ilgili konustu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD federal düzenlemelerinin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kripto rehberliği ile uyumlu olduğunu açıkladı. Yellen; Senato Bankacılık Komitesi’nin oturumu öncesinde Senatör Pat Toomey’in sorularını yanıtladı.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), daha önce yayınladığı kılavuzda; bazı DeFi uygulamalarının, takası veya saklama hizmetini kolaylaştırıyorsa, büyük olasılıkla VASP standartlarına tabi olduğunu belirtmişti.

Yellen: Teknoloji Tabanlı Girişimler FATF Standartlarından Muaf

Ancak FATF, kurumun yazılımın düzenlenmesini önermediğini, bunun yerine hükümetlerin sorumlu tutulabilecek kişileri veya işletmeleri belirlemesi gerektiğini açıkladı. Yani FATF’nin rehberliğinde olduğu gibi, donanım cüzdanı üreticileri, barındırılmayan cüzdan sağlayıcıları, yazılım geliştiricileri ve madenciler gibi yan hizmetler sağlayanları “sanal varlık hizmeti sağlayıcısı” tanımının dışında tutulacak.

v

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bu konuyla ilgili FinCEN rehberliğine katılıyorum. Aynı zamanda FATF’nin de aynı fikirde olduğuna inanıyorum.

Açıkça ifade etmek gerekirse; denetlenmeyen kuruluşlar, ticari çıkarları olan bir gerçek veya tüzel kişi olarak hareket etmeleri durumunda raporlama yükünü taşımaya devam edebilirler. Ancak, bir ağın güvenliğini sağlamak veya bir ağa katılmak gibi teknoloji tabanlı gözetim dışı bir hizmet sağlayanlar, kurallardan muaf tutulacak.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala