Bluesky Platformu Beta Sürümünü Yayınladı! Aynı Gün Twitter Çöktü!

Jack Dorseyin Twitter rakibi Bluesky artik iOS App Storeda ama

Kısa kısa aralıklarla erişim problemi yaşayan Twitter yeniden erişim problemi ile yaşanmaya başladı. Twitter özelinde henüz bir açıklama ise yapılmadı. Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in öncülük ettiği yeni ‘merkeziyetsiz’ sosyal medya platformu Bluesky da beta testleri üzerinde çalışıyor. Tesla CEO’su ve Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması sonrası şirketin geleceğine dair tartışmalar sürerken Musk’ın kullanıcıları bir takım özellikler ve araçlar için ücret ödemeye çağırması tepki geliştirilmiş, bazı isimler Twitter’ı terk edebileceği mesajını vermişti.

Jack Dorsey’in Bluesky Uygulaması App Store’da Yerini Aldı

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey tarafından desteklenen Twitter alternatifi Bluesky, App Store’a girdi. Uygulama hala yalnızca davetli bir beta olarak mevcut olsa da, App Store’a gelişi, halka açık bir lansmanın yaklaşabileceğinin sinyallerini veriyor.

jack dorseyin bluesky social uygulamasi app storedadff

Bluesky’ın ‘merkeziyetsiz’ yani Web 3.0 teknolojisi ile çalışacağı tahmin ediliyor. Dorsey şimdiden beta sürümünü denemek isteyenleri platformu kullanmaya davet etti. Bu çağrının ardından sadece iki gün içerisinde 30 binden fazla katılım talebi geldiği açıklandı.

Gizmodo teknoloji sitesine göre Bluesky’ın ana özelliklerinden biri, “AT Protokolü” olarak adlandırdığı teknolojisinin kullanıcılara algoritmalarının kontrolünü verecek olması.

Bu platformun diğer ana özelliği farklı ağlardaki hesapların bu ağa aktarılabilecek. Ayrıca tek bir uygulama üzerinde farklı platformlar arasında geçiş yapma olanağı olacak.

Twitter’da erişim problemi ise devam ediyor. Twitter’dan konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Downdetector verilerine göre, Twitter’da dünya genelinde bir sorun yaşanıyor. Saat 13.30’dan itibaren yüzlerce kişi sorunla karşılaştığını bildirmeye başladı.

Ekran Resmi 2023 03 01 15.00.55
Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala