Jack Dorsey, Nostr’a 14 Bitcoin’lik Finansman Sağladı

jack dorsey nostra 14 bitcoinlik finansman sagladi

Merkezi olmayan sosyal medya ağlarına ilgi artmaya devam ediyor. Jack Dorsey merkezi olmayan sosyal ağ girişimi olan Nostr’a finansman desteği sağladı.

Dorsey’den Nostr’a 14 Bitcoin’lik Finansman Desteği

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Nostr’ın daha fazla geliştirilmesi için yaklaşık 245.000 dolar değerinde kabaca 14 Bitcoin bağışında bulundu. Nostr, Notes and Other Stuff Transwed by Relays’ın kısaltması olarak oluşturuldu.

jack dorsey nostra 14 bitcoinlik finansman sagladi 2

Jack Dorsey, şifreli anlık mesajlaşma uygulaması Signal’e yılda 1 milyon dolarlık bağış yapacağını açıklamasının ardından Koty Auditore, Dorsey’in sosyal medya için yerel bir internet protokolü ihtiyacına ilişkin görüşlerini yayınladığı bir blog gönderisi ardından, Dorsey’in Nostr’a fon sağlaması için Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Dorsey söz konusu paylaşıma yanıt vererek, “bunu nasıl yapacağını bulduğunu” belirtti. Dorsey 24 saat içinde platformun geliştiricisi olan fiatjaf’a fonların aktarıldığını belirtti.

Son olarak Nostr, sansüre dayanıklı küresel bir sosyal ağ oluşturmayı amaçlayan açık bir protokoldür. Protokol, güvenilir bir merkezi sunucuya dayanmaz; bunun yerine, tüm kullanıcılar bir istemci çalıştırır. Bu istemciyi kullanan kullanıcılar, bir gönderi yazarak, bunu kendi özel anahtarlarıyla imzalayarak ve diğer sunuculara göndererek ve ardından bu içeriği ileterek içeriği yayınlar. Süreç karmaşık görünse de esasında geçişler hızlı ve basittir.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.134,64 TL 2,25%
ethereumETH/TRY
30.322,26 TL 2,40%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.948,05 TL 3,56%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,80%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,04%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 7,34%
Bağlantıyı kopyala