İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Blokzinciri Destekli Artagan Projesini Duyurdu

Abone Ol:google-news
0
01/07/2021

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ekonomide dijital dönüşümün gerçekleştirilmesini planlayan “Artagan” projesini duyurdu. 

Artagan’ın öz Türkçede “bolluk ve bereket” anlamına geldiğini söyleyen Akşener, projenin nakitsiz topluma dayalı yeni bir ekosistem olduğunu söyledi.

Akşener, proje hakkında detay da verdi. Projenin bankacılık sisteminin büyümesinin fitilini ateşleyeceğini, kredi faizlerinin gerileyeceğini ve üretimin artacacağını belirtti. Akşener ayrıca projenin Türkiye’nin zenginleşme reçetesi olduğunu da ekledi:

“Türkiye’nin zenginleşme reçetesi Artagan, nakitsiz topluma dayalı yeni bir ekosistemdir, adil ve kayıpsız bir ekosistemdir. Artagan, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 21. yüzyıldaki adıdır. Artagan, tüm mali kayıt ve denetimin yapay zeka aracılığıyla yapılmasını sağlayan özerk bir mali denetim ağıdır. Artagan, içinde binlerce yazılım ve vergi uzmanının bulunduğu korunaklı bir kampüste yer alır. Kampüsün altındaysa ülkemizdeki tüm para trafiğini derleyen bir sunucu tarlası bulunur.”

İşlemler Blokzinciri ile Kayıt Altına Alınacak

Proje ile finansal kurumlar arasında kredi kartı işlemleri, para transferleri, döviz alım satımı vb. işlemler için veri paylaşım ağı kurulacak. Bu veriler, kapalı devre bir blokzinciri ile kayıt altına alınacak ve milyonlarca kişi veya kurumun anlık olarak mali tabloları oluşturulabilecek:

“Artagan hayata geçtikten sonra ise herkes geliri üzerinden adil bir şekilde vergi ödeyecek. Ne var ki Artagan’ın bunları sağlayabilmesi için tüm para hareketlerinin dijital ortamda gerçekleşmesi gerekiyor. Bu sebeple, Artagan’ın ilk aşaması, Türkiye’deki tüm para akışını dijital sistemlere taşıyarak nakitsiz toplum sürecine hazırlanmak olacak. Milletimizden yetkiyi aldığımızda bu hazırlıkları, eş zamanlı adımlarla süratle hayata geçireceğiz.”

Bununla birlikte, ileri tarihli ödemelerde kullanılan (senet gibi) değerli kağıtların akıllı sözleşme haline geleceğini ifade etti. 

Kaynak: Meclis Haber

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.040 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 268.111,85 TL 2,37%
ethereum
Ethereum (ETH) 15.960,68 TL 4,64%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.545,17 TL 7,73%
cardano
Cardano (ADA) 9,92 TL 7,08%
xrp
XRP (XRP) 4,92 TL 6,45%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,56 TL 0,49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,48 TL 6,86%
polkadot
Polkadot (DOT) 100,79 TL 11,07%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,53 TL 0,73%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap