İsviçre borsası SDX, Dijital Varlık Ticareti İçin Lisans Aldı

isvicre-borsasi-six-dijital-varlik-ticareti-icin-lisans-aldi

İsviçre borsası SIX Digital Exchange (SDX), dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanarak dijital varlık ticareti yapma lisansı aldı. Bu lisans ile SIX artık şirket hisseleri ve menkul kıymetleri Blockchain’e benzer bir dijital platformda takas edebilecek.

SIX bu yeni teknoloji ile beraber, şirket içerisindeki ticaret gecikmelerini azaltarak, maliyetlerden tasarruf edecek. İsviçre’nin en büyük geleneksel borsasını işleten ve SDX’ın çatı şirketi olan SIX Group yaptığı bir açıklamada; dünyanın dört bir yanında dijital varlıklar için küresel bir değişim ağı oluşturmak ve küresel likiditenin kilidini açmak için ortaklıklarını genişletmeye başlayacaklarını dile getirdi.

Osaka’da benzer bir platform başlatmayı umut eden Japon şirketiyle beraber, Singapur da bir DLT borsası kurmak için bir konsorsiyuma katıldı.

SDX’in Lisans Yolculuğu

SIX, borsa lisansını kazanmaya çalışırken birçok kez gecikmeye uğradı. Bu gecikmeler arasında en önemlisi, ilk CEO’nun, SIX Group ile stratejik farklılıklar yaşayarak 2019 görevinden ayrılması oldu.

İsviçre şirket ve finansal yasaları, bu sene, DLT sistemlerinde çalışan dijital varlıkları içerecek şekilde güncelleme yaşadı. Ayrıca bu durum ile beraber Sygnum Bank ve Taurus teknoloji şirketinin dijital varlık ticaret platformlarının oluşturulmasının da önünü açtı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 517.221,60 TL 0,50%
ethereum
Ethereum (ETH) 34.327,72 TL 8,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.266,22 TL 2,70%
cardano
Cardano (ADA) 19,86 TL 2,38%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,07%
xrp
XRP (XRP) 10,20 TL 1,65%
solana
Solana (SOL) 1.373,75 TL 3,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 363,14 TL 4,80%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 2,85%
Copy link
Powered by Social Snap