İstanbul Finans Merkezi Olabilir mi?

istanbul finans merkezi olabilir mi

Finansal piyasalarının büyüklüğünün giderek artması finans merkezlerinin önemini artırmaktadır. Yabancı yatırımcı çekmek isteyen ülkeler birer finans merkezi olmak için yarışmaktadır. Ancak finans merkezi olmak çok kolay bir süreç değil. Finans merkezinin hukuki, mali ve teknik, eğitim altyapısının güçlü olması birincil şartlardandır. Yatırımcılar finans merkezinden iş yapma konusunda kolaylık sağlama, iş maliyetlerinin düşük olması, vasıflı insan kaynağı ve sağlam bir altyapı ile yatırımcıya cazip fırsatlar sunması beklemektedir. Ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarı da finans merkezinin çekiciliğini etkilemektedir. Dünyanın önde gelen, genel kabul görmüş finans merkezleri olan Londra, New York’un bulunduğu ülke ekonomilerinin gelişmiş olduğu dikkat çekmektedir.

Finans merkezi olmak, sadece para girişiyle eşdeğer tutulmamalıdır. Bir finans merkezi dünyanın farklı ülkelerinden üst düzeyde yöneticiler ve uzmanları çekmektedir. Bu durum hem bulundukları bölgede kültürel çeşitliliği arttırmakta hem teknoloji transferi sağlamakta hem de finansal kurumlara destek verecek diğer profesyonel hizmetleri ülkeye çekmektedir.

İstanbul Finans Merkezi projesine ilişkin kamuoyu algısı daha çok bir şehir imarı projesi şeklinde yer bulmuştur. Hem cari açık ve enflasyon gibi temel makroekonomik konularda taşıdığı risk hem de bölge coğrafyasının yaşadığı siyasi istikrarsızlıklar doğrudan yabancı yatırım çekmesi ve yatırım yapılabilir ülke imajı yaratmasında en büyük engeller arasındadır. Hukuki anlamda uluslararası mevzuata yönelik yaşanan sıkıntılar ve iş yapma kolaylığının birçok ülkeye göre ağır ve masraflı olması negatif özellikler arasındadır. Genç ve dinamik nüfusa rağmen kalifiye eleman sorunu, ülke imajına yönelik uluslararası arenada sistemli ve bütüncül faaliyetler yürütülmemesi ilk akla gelen eksiklikler arasındadır.

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
336.158,80 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
18.437,04 TL 3,39%
tetherUSDT/TRY
16,62 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
16,62 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
3.676,60 TL 2,61%
binance-usdBUSD/TRY
16,67 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
5,51 TL 2,02%
cardanoADA/TRY
7,81 TL 0,11%
solanaSOL/TRY
567,69 TL 3,43%
dogecoinDOGE/TRY
1,17 TL 6,78%
Bağlantıyı kopyala