İsrail Bankası’ndan Kripto Akıllı Sözleşme Açıklaması

israil bankasindan kripto akilli sozlesme aciklamasi

Kripto dostu politikalarıyla bilinen ve kısa bir süre önce Hong Kong ile CBDC geliştirmek için ortaklığa giden İsrail’de kripto endüstrisi tartışılmaya devam ediyor. İsrail Bankası’ndaki araştırmacılar akıllı sözleşmelerin gözetim gerektirebileceğini dile getirdi.

İsrail Bankası Araştırmacılarından Akıllı Sözleşmelere Gözetim Tavsiyesi

İsrail Bankası araştırmacıları, otomatik olarak yürütülen kripto işlemlerini destekleyen akıllı sözleşmelerin merkez bankalarının denetlemesi gereken bir alan olabileceğini belirtti. İsrail Merkez Bankası’nın dijital para birimleri (CBDC) üzerindeki ilk teknolojik deneyinde de görev alan araştırmacılar, yayımladıkları son raporda, akıllı sözleşmelerin kripto para kullanıcıları için kayıplara yol açan “kötü niyetli” yollarla oluşturulabileceğini belirtti. İsrail Bankası, iki sana cüzdan arasında ödemelerin nasıl yapıldığını incelemek, işlemlerin gerçekleştirildiği sistemleri ve kullanıcılar için sunduğu gizlilik seviyesini tespit etmek için Ethereum tabanlı bir Blockchain üzerinde bazı testler gerçekleştirdi.

israil bankasindan kripto akilli sozlesme aciklamasi 2

Yapılan testler sonrasında bir rapor hazırlayan araştırmacılar raporda, “Önemli bir soru akıllı sözleşmeyi kimin yazdığıdır” ifadesini kullandı. Araştırmacılar ayrıca “Blockchain üzerinde akıllı sözleşme yazmak isteyen herkese izin vermek, tüm sistem için önemli bir risk oluşturabilir.” dedi. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) raporuna göre İsrail Bankası, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) piyasaya süren ya da bunları değerlendiren yaklaşık 100 merkez bankasından birisi.  

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
320.671,55 TL 0,70%
ethereumETH/TRY
17.485,89 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
16,69 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
3.606,66 TL 1,36%
binance-usdBUSD/TRY
16,72 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
5,23 TL 1,00%
cardanoADA/TRY
7,45 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
542,89 TL 0,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 2,38%
Bağlantıyı kopyala