İşler Tersine Döndü! Bitcoin Uçuşa Hazırlanıyor! 

Elif Tümen’in sunumuyla bu hafta; FED faiz kararı yorumları Bitcoin’i nasıl etkileyecek analiz ediyoruz. Geçen sene çok alıştınız biliyorum, “masada iki seçenek var” denmesine ama bu sefer işler biraz farklı. Amerikan Merkez Bankası FED’in, yılın ilk toplantısında faizleri 25 baz puan artırma ihtimaline yüzde 99,7; yani neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Geçen sene çok alıştınız biliyorum, “masada iki seçenek var” denmesine ama bu sefer işler biraz farklı.

Amerikan Merkez Bankası FED’in, yılın ilk toplantısında faizleri 25 baz puan artırma ihtimaline yüzde 99,7; yani neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasanın nasıl bu kadar kesin tavır takındığını anlamak için geçen seneyi bir toparlamak lazım.

Geçen yıl ABD’de enflasyon ocak ayında yüzde 7 civarındayken, temmuz ayına geldiğimizde yüzde 9,1 olmuştu.

Bunu öngören FED de yıl boyunca yapılan 8 toplantıda bu sorunu çözmek için var gücüyle çalıştı.

Ocak’ta sabit bıraktıkları faizleri, önce 25, sonra 50 baz puan artırdılar. Baktılar ki böyle olmuyor, 4 kez arka arkaya 75 baz puan yükselttiler faizleri.

O ipini koparmış gibi giden enflasyon yıl sonunda yüzde 7,1’e düşünce sakinlediler.

2022’nin son toplantısında 50 baz puan artırarak artık daha fazla agresif tavırda olmayacaklarını gösterdiler.

2023’te de ilk enflasyon verisi %6,5 gelince doğru yolda oldukları anlaşıldı. Hatırlayın hedef %2, oraya varıncaya kadar çalışacak FED.

Biraz geriden bakınca tablo çok net ortada. FED Faizleri artırınca enflasyon düşmeye başladı, şimdi ayaklar gazdan çekildi ama henüz frene de basılmıyor. Enflasyon düşsün diye faizler yükseldikçe Bitcoin de yükselemiyordu. Şimdi işler tersine döndü.

Yani, piyasa rahatlayınca riskli varlıklara yönelim de arttı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
535.864,72 TL 1,21%
ethereumETH/TRY
34.166,30 TL 1,74%
tetherUSDT/TRY
19,13 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
6.172,04 TL 0,98%
usd-coinUSDC/TRY
19,11 TL 0,16%
xrpXRP/TRY
8,24 TL 2,73%
cardanoADA/TRY
6,92 TL 3,12%
staked-etherSTETH/TRY
34.064,96 TL 1,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 3,10%
matic-networkMATIC/TRY
21,14 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala