İş Bankası, Dış Ticarette Blokzinciri Aracılığıyla Ödeme Garantisi Veren İlk Türk Bankası Oldu

Abone Ol:google-news
0
27/05/2021

Türkiye’nin önde gelen bankacılık kuruluşlarından Türkiye İş Bankası, blokzinciri kullanarak dış ticarete aracılık eden ilk Türk bankası unvanını aldı. 

İlke aracılık eden işlem, 10 Mayıs 2021 tarihinde Marco Polo üzerinden gerçekleştirildi. İşlemin diğer tarafları Şişecam, Kuraray Europe GMBH ve Commerzbank olarak açıklandı. İş Bankası, geçtiğimiz yılın Mayıs ve Kasım aylarında blokzinciri teknolojisini 2 işlem ile test etmişti. 10 Mayıs itibariyle gerçekleşen işlem ise, Türkiye’nin blokzinciri teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ilk dış ticaret işlemi oldu. 

İşlem Adımları

Öncelikle Şişecam, Kuraray GMBH’dan yapılması planlanan ithalata ilişkin siparişi oluşturdu. Bunun üzerine sipariş, Marco Polo platformunda bir akıllı sözleşme aracılıyla oluşturuldu. Akıllı sözleşmenin taraflar tarafından onaylanması sonucunda İş Bankası ödeme taahhüdü vererek işleme finansal garanti sağladı. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılında gerçekleştirdiğimiz iki pilot işlemden sonra şimdi de canlı ortamda blockchain teknolojisi ile dış ticaret işlemini başarıyla tamamladık. Artık fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin önemi azalıyor verilerin eşleşmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan ihtiyaç artıyor. Biz de her alanda müşterilerimize inovatif ve katma değerli çözümler sunma anlayışımız çerçevesinde, blockchain teknolojisini dijitalleşme çalışmalarımızda özel olarak konumlandırıyoruz. Böylelikle, hızla değişen uluslararası ticaret ortamında müşterilerimizi geleneksel çözümlere ek olarak yeni finansal ürünlerle tanıştırmak üzere çözümler üretiyoruz.”

Kaynak: Dünya

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.001 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 329.640,25 TL 1,02%
ethereum
Ethereum (ETH) 23.423,18 TL 0,58%
tether
Tether (USDT) 8,39 TL 0,12%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.110,90 TL 1,22%
cardano
Cardano (ADA) 14,42 TL 1,01%
xrp
XRP (XRP) 8,47 TL 1,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,88 TL 2,09%
polkadot
Polkadot (DOT) 199,51 TL 1,39%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,37 TL 0,04%
internet-computer
Internet Computer (ICP) 1.126,20 TL 3,74%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap