IRS, Kripto Para Cüzdanlarına Müdahelede Bulunabilecek Hacker’lar Arıyor

irs kripto

Daha fazla kişi fonlarını güvence altına almak için donanım cüzdanlarına geçtikçe ABD’nin gelir idaresi kurumu IRS, ceza soruşturmalarında bu cüzdanlara erişmek için yeni yöntemler arıyor.

VICE’ta yer alan bir habere göre bu yılın Mart ayında IRS, web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre kripto para donanım cüzdanlarına girmek için yardım arıyor. Belgede, IRS’in ceza soruşturma alanının ve Dijital Adli Tıp Birimi’nin, yeni işe alınacak kişilerden soruşturmalarla ilgili olan kripto para cüzdanları hacklemek için çözümler bulmalarını istediği belirtiliyor. 

“Kripto para birimleri tarafından sağlanan ademi merkeziyetçilik ve anonimlik, geleneksel yasa uygulama ve düzenleyici kuruluşların kapsamı dışında değerli bir şeyin depolanması ve değiş tokuşu için bir ortam teşvik etti. Bu kriptografik bulmacanın önemli bir noktası var. Kuruluşlardan kaçılmış oluyor. Bu kripto para cüzdanlarında milyonlarca, hatta belki milyarlarca dolar var.”

Donanım cüzdanlarının güvenliği, araştırmacılar için bir sorun teşkil ediyor. Belge, kurumların bir vakanın parçası olarak bir donanım cüzdanına sahip olabileceğini, ancak şüpheli kabul etmezse ona erişilemeyebileceğini belirtiyor. Bu, yetkililerin “para birimlerinin hareketini etkin bir şekilde soruşturamayacağı” ve fonların “kaybedilmesini ve geri alınmasını” önleyemeyeceği anlamına gelir.

Bu nedenle IRS, araştırmacıların donanım cüzdanlarını hacklemek için çözümler üretmesini istiyor. En önemlisi, IRS tek seferlik bir çözüm istemiyor; ileriye dönük birçok durumda güvenilir bir şekilde kullanabileceği araçlar istiyor.

Belgede,  “Bu sözleşmenin açık sonucu, siber güvenlik araştırmalarını, bir dijital adli tıp laboratuvarında eğitilebilen ve takip edilebilen ölçülü, tekrarlanabilir, tutarlı dijital adli tıp süreçlerine dönüştürmektir” ifadeleri yer alıyor.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 394.641,85 TL 4,72%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.602,82 TL 5,14%
cardano
Cardano (ADA) 20,31 TL 0,93%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,09%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.452,02 TL 3,00%
xrp
XRP (XRP) 9,14 TL 2,11%
solana
Solana (SOL) 1.330,26 TL 0,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 312,25 TL 3,21%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 2,28%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,01%
Copy link
Powered by Social Snap