İran, Bu Hafta CBDC Pilot Uygulamasına Başlayacak

iran bu hafta cbdc pilot uygulamasina baslayacakr

Birçok ülke merkez bankası dijital para birimileri (CBDC) ile yakından ilgileniyor. Bu ülkelerden biri de İran. İran Merkez Bankası (CBI), bu hafta merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasını başlatacağını açıkladı.

İran Merkez Bankası Djital Riyali Test Etmeye Hazır

İran Merkez Bankası (CBI), bu hafta merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasını başlatacak. Uluslararası ödemeler gibi getireceği potansiyel ekonomik faydalara odaklanarak dijital para birimi için pilot programı başlatan İran, amacının, banknotları programlanabilir varlıklara dönüştürmek olduğunu açıkladı.

iran bu hafta cbdc pilot uygulamasina baslayacakas

İran, geçtiğimiz aylarda, dijital para biriminin hedefleri, boyutları, tehditleri ve geliştirme fırsatlarıyla ilgili bir taslak yayınlamıştı. İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası haber servisine göre, CBI Başkanı Ali Salehabadi, CBDC için ülkenin artık gerekli altyapıya ve kurallara sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca İran, kriptoyu ABD yaptırımlarını atlatmanın bir yolu olarak görüyor. Rapora göre; dijital para birimi, Bitcoin gibi küresel kripto para birimleri ile rekabet edecek şekilde tasarlanmamış. Ek olarak CBI, henüz dijital para birimiyle ilgili fazla detay vermedi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
352.972,17 TL 1,96%
ethereumETH/TRY
24.701,85 TL 0,50%
tetherUSDT/TRY
18,29 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,27 TL 0,25%
bnbBNB/TRY
4.941,17 TL 0,88%
binance-usdBUSD/TRY
18,29 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,38 TL 6,14%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 2,35%
solanaSOL/TRY
587,96 TL 1,01%
dogecoinDOGE/TRY
1,08 TL 1,53%
Bağlantıyı kopyala