İngiltere’deki Kripto Dolandırıcılığı 200 Milyon Doları Aştı

ingilteredeki kripto dolandiriciligi 200 milyon dolari asti

Yeni yayınlanan bir rapora göre, İngiltere‘deki kripto ile ilgili dolandırıcılık vakaları hızlanarak atıyor. Mağdurlar bu yıl Ocak ve Ekim ayları arasında yaklaşık 200 milyon dolar kaybetmiş durumda.

Birleşik Krallık’taki kripto para birimiyle ilgili suçların sayısı, geçen yıla göre önemli ölçüde artmış durumda. 2021’in ilk dokuz ayına baktığımızda dolandırıcılık vakalarında geçtiğimiz seneye nazaran dikkat çeken bir artış görülüyor. Yerel polis, dolandırıcıların insanları cezbetmek için genellikle sahte bir ünlü desteği kullandığını hatırlatarak herkese güvenilmemesi gerektiği konusunda halkı uyardı.

ingilteredeki kripto dolandiriciligi 200 milyon dolari asti 1

İngiltere’de En Çok Gençler Dolandırılıyor

Bu yıl Ocak ve Ekim ayları arasında Birleşik Krallık’ta dijital varlıklara yönelik tam olarak 7.118 dolandırıcılık vakası rapor edildi. Mağdurlar yaklaşık 200 milyon dolar zarar etmiş durumda ve bu sayı 2020’nin tamamından yüzde 30 daha fazla.

Yetkililer, aldatılan kişilerin yüzde 50’sinden fazlasının 18 ila 45 yaşları arasındaki kişiler olmasına dikkat çekti. 30 yaşın altındakilerin yaklaşık yarısı ilk yatırım seçeneği olarak kripto pazarını seçtiğinden, Bitcoin (BTC) ve altcoinlere yatırım yapmak gençler arasında oldukça popüler. Bu nedenle bu gençler dolandırıcıların hedefi haline geliyorlar.

Dedektif ve Baş Müfettiş Craig Mullish artan olayların hakkında şu yorumlarda bulundu:

“Kripto para birimi dolandırıcılığı raporları son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Daha fazla çevrimiçi olmak, suçluların şüpheli olmayan kurbanlara sahte yatırım fırsatlarıyla yaklaşmak için daha büyük bir fırsata sahip olduğu anlamına geliyor.”

Artan dolandırıcılık vakaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 638.538,74 TL 16,00%
ethereum
Ethereum (ETH) 53.004,31 TL 13,57%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.266,71 TL 12,71%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.584,12 TL 17,08%
cardano
Cardano (ADA) 18,29 TL 17,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,44 TL 0,04%
xrp
XRP (XRP) 10,52 TL 19,78%
polkadot
Polkadot (DOT) 378,46 TL 21,31%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.256,02 TL 14,06%
Bağlantıyı kopyala