İngiltere Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı, CBDC’leri Araştırmak İçin Görev Gücü Kurduğunu Duyurdu

ingiltere merkez bankasi ve hazine bakanligi cbdcleri arastirmak icin gorev gucu kurdugunu duyurdu

İngiltere Merkez Bankası (Bank of England) ve Hazine Bakanlığı, 19 Nisan tarihinde ortak bir duyuru yayımladı. Duyuruda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) araştırılması için bir görev gücü oluşturulduğu kaydedildi. 

İngiltere Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı, merkez bankası dijital para birimlerinin kullanım örnekleri ve tasarımını belirlemek amacıyla bir görev gücü oluşturdu. Görev gücü ayrıca, İngiltere’nin bu alandaki konumunu korumak için diğer ülkelerin CBDC projelerini yakından takip etmeyi, yasal hedefler doğrultusunda stratejik bir yaklaşım benimsemeyi ve kurumlar arasında yakın koordinasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor. 

İngiltere’nin merkez bankası dijital para birimi, işletmelerin yanı sıra haneler için de kullanılabilecek. Söz konusu CBDC’nin, mevcut ödeme yöntemlerini değiştirmek yerine, tamamlayıcı bir nitelikte olması planlanıyor. Ancak ülke, henüz bir CBDC piyasaya sürüp sürmeme konusunda karar vermiş değil. 

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, geçtiğimiz günlerde dijital yuan testlerinin 18 Nisan itibariyle daha fazla şehri kapsayacağını duyurmuştu. Bununla birlikte Bo, dijital para birimlerinin dolar ile rekabet içinde olmadığının da altını çizdi. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 567.269,53 TL 4,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.554,10 TL 2,43%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.382,04 TL 3,10%
cardano
Cardano (ADA) 20,19 TL 1,32%
tether
Tether (USDT) 9,13 TL 0,28%
xrp
XRP (XRP) 10,50 TL 1,67%
solana
Solana (SOL) 1.450,24 TL 3,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 399,01 TL 7,82%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,13 TL 0,31%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,18 TL 4,06%
Copy link
Powered by Social Snap