İngiliz Hükümeti Kripto Veri Toplama Kararında Geri Adım Attı

ingiliz hukumeti kripto veri toplama kararinda geri adim atti

İngiltere kripto konusunda atılacak adımlarda temkinli davranmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen İngiliz hükümetinin kripto transferi ve bilgi paylaşımı ile ilgili yasa tasarısı planları değişti.

İngiltere Kripto Sahiplerinin Bilgilerini Toplamaktan Vazgeçti

Hükümet, özel kripto cüzdanlarından kişisel bilgi toplama talebinden geri adım attı. Temmuz 2021’de Birleşik Krallık Hazine ofisi, kripto paralar için finansal standartların kripto paralar da dahil olmak üzere tüm finansal hizmetler için tutarlı olması gerektiğini belirten bir danışma belgesi yayımlamıştı. Yayımlanan belge, özel kripto cüzdanlarına kripto gönderimi yapmak isteyen kişilerin bu işlemlerinde alıcının kişisel bilgilerinin toplanması gerektiği tavsiye ediliyordu.

ingiliz hukumeti kripto veri toplama kararinda geri adim atti 2

İngiltere hükümetinin bu planlarında, kara para aklama ve terör faaliyetlerinin finansmanını önlemeyi amaçlayan Birleşik Krallık Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına atıfta bulunuluyordu. Plana göre kripto para göndericisinin ve alıcısının kişisel bilgilerinin şeffaf olması isteniyordu. Hükümet tarafından uygulamaya koyulması beklenen yasa tasarısına göre, belirli bir eşiğin altında yapılan transferlerde – Temmuz 2021 belgesinde bu tutar 1.000 pound olarak önerildi – kişilerden sınırlı bilgi talep edilecekti. Bu eşiğin üstünde bir gönderim yapan kişilerden daha fazla bilgi talep edilecekti. Yapılan son açıklamada hükümetin kripto gönderiminde bilgi toplama kararında geri adım attığı şu ifade ile dile getirildi:

Kripto varlık şirketleri tarafından barındırılmayan tüm cüzdan transferleri için yararlanıcı ve kaynak bilgilerinin toplanması yerine, bu bilgileri sadece yüksek yasadışı finansman riski oluşturduğu tespit edilen işlemler için talep edilecek.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
319.632,79 TL 2,09%
ethereumETH/TRY
17.408,52 TL 2,26%
tetherUSDT/TRY
16,67 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
3.593,65 TL 3,19%
binance-usdBUSD/TRY
16,67 TL 0,27%
xrpXRP/TRY
5,22 TL 1,85%
cardanoADA/TRY
7,44 TL 2,39%
solanaSOL/TRY
543,06 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,70%
Bağlantıyı kopyala