IMF’den Gelişmekte Olan Ekonomilere Fed Uyarısı

imfden gelismekte olan ekonomilere fed uyarisi

Amerikan Merkez Bankası‘ndan (Fed) beklentiler bu yıl boyunda faiz artırımı yoluna gideceğinden yana. Bu durumla ilgili Uluslararası Para Fonu (IMF) da özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri ile ilgili bir uyarıda bulundu. Fed’in faiz artırımı beklentisi nedeniyle, gelişmekte olan ülkeler, çalkantılı bir dönem için hazırlıklı olmaları konusunda uyarıldı.

IMF, Fed Faiz Artırımı ile İlgili Gelişmekte Olan Ülkeleri Uyardı

Amerikan Merkez Bankası (Fed), beklentilere göre, bu yıl faiz artırım kararı alacak. Diğer yandan küresel ekonomik büyümenin Omicron varyantı nedeniyle yavaşlaması da bekleniyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) da tüm bunların etkilerine karşı gelişmekte olan ülke ekonomilerini uyardı.

imfden gelismekte olan ekonomilere fed uyarisi 2

IMF tarafından yayımlanan raporda, “Politika yapıcıların, Fed’in eylemlerine ve ülke içindeki kendi zorluklarına bağlı olarak birden fazla politika kaldıracı kullanarak tepki vermesi gerekebilir” sözlerine yer veriliyor. Bu arada raporda Stephan Danninger, Kenneth Kang ve Hélène Poirson‘un imzası var.

IMF ekonomisti olan üç isim, pandeminin ekonomik büyümeye yönelik riskleri artırdığına dikkat çekti.

Geçen yılın büyük bir bölümünde yatırımcılar, istikrarsız ekonomik toparlanma ve arz darboğazlarının yavaş yavaş çözülmesi nedeniyle ABD’de enflasyonda geçici bir artışla fiyatlandı. Şimdilerde fiyatlar neredeyse son 40 yılın en yüksek seviyelerinde. Sıkı işgücü piyasası ücret artışlarını beslemeye başladı.

Bu yaşananlar, gelişmekte olan piyasaların görünümünü, IMF’ye göre daha da belirsiz hale getirdi. Söz konusu ülkelerin yüksek enflasyon ve önemli ölçüde yüksek kamu borcu ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Gelişmekte olan piyasalardaki ortalama brüt devlet borcu, 2019’dan bu yana neredeyse yüzde 10 artarak, ülkeler arasında büyük farklılıklar göstermekle birlikte 2021 sonunda GSYİH’nın tahmini yüzde 64’üne ulaştı.

IMF, diğer yandan güçlü bir ABD büyümesi bekliyor. Arz kesintilerinin azalması ve mali daralmanın talebe ağırlık vermesi nedeniyle bu yıl enflasyonun düşme ihtimali yüksek. ed’in borçlanma maliyetlerini daha hızlı artıracağına yönelik politika yönlendirmesi, ekonomik görünümün önemli bir piyasa değerlendirmesine yol açmadı.

Eğer ilerleyen dönemde, politika faizleri artar ve enflasyon beklendiği gibi ılımlı şekilde seyrederse, bu, gelişmekte olan piyasalar üzerinde olumlu bir etki oluşturabilir. Gelişmekte olan piyasa para birimleri hala değer kaybedebilir. Ancak, dış talep, artan finansman maliyetlerinden ortaya çıkan etkiliyi dengeleyebilir.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.965,96 TL 0,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.769,10 TL 0,60%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.128,41 TL 3,35%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,73%
solana
Solana (SOL) 1.265,76 TL 2,31%
xrp
XRP (XRP) 8,27 TL 0,66%
terra-luna
Terra (LUNA) 846,74 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,21 TL 2,68%
Bağlantıyı kopyala