IMF’den El Salvador için Bitcoin (BTC) Uyarısı

imfden el salvador icin bitcoin btc uyarisi

El Salvador Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul etmesinden bu yana küresel olarak eleştiriler almaya devam ediyor. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’u Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesini kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdı.

IMF raporunda şunları kaydetti:

“Eylül 2021’den bu yana hükümet, Bitcoin‘i resmi para olarak kabul ediyor. Bununla birlikte, bir kripto para biriminin resmi para birimi olarak benimsenmesi, finansal ve piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içeriyor. Ayrıca şarta bağlı yükümlülükler de oluşturabilir.”

imfden el salvador icin bitcoin btc uyarisi 1

IMF El Salvador’un Bitcoin’i Resmi Para Statüsüden Çıkarmasını Önerdi

IMF küresel olarak yakinen takip edilen nadir düzenleyiciler arasında yer alıyor. Bu yüzden IMF’in El Salvador açıklaması, küresel olarak ülkenin dış dinamikleri açısından oldukça önem arz ediyor. Diğer taraftan IMF Yetkilileri, El Salvador’u Bitcoin’in para birimi statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdı. Ek olarak bazı IMF yöneticileri, Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili riskler konusunda endişelerini de dile getirdiler.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
463.514,04 TL 2,33%
ethereumETH/TRY
31.104,14 TL 3,91%
tetherUSDT/TRY
15,86 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,13%
binance-coinBNB/TRY
4.733,36 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
6,45 TL 4,89%
binance-usdBUSD/TRY
15,89 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
8,20 TL 8,04%
solanaSOL/TRY
814,29 TL 7,43%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 4,31%
Bağlantıyı kopyala