IMF Raporuna Göre Bitcoin Çok Fazla Enerji Tüketiyor

imf raporuna gore bitcoin cok fazla enerji tuketiyor

International Monetary Fund (IMF) ya da Uluslararası Para Fonu tarafından yayımlanan son rapora göre, Bitcoin (BTC) geleneksel ödeme yöntemlerine göre çok daha fazla güç tüketiyor.

Bitcoin’in Güç Tüketimi Geleneksel Ödeme Yöntemlerinin Çok Üstünde

Uluslararası Para Fonu’nun yayımladığı son raporda en büyük kripto para birimi olan Bitcoin ile ilgili bazı veriler yer aldı. IMF raporuna göre, kripto para birimi Bitcoin, banka kartı ve kredi kartı ile yapılan geleneksel ödemelere göre çok daha fazla enerji tüketimi gerçekleştiriyor. IMF’in raporunda araştırmada kullanılan hesaplamanın akademik ve özel sektör yayınlarına dayandırıldığı belirtildi.

Rapordaki Bitcoin (BTC) güç tüketimi hesaplaması, Xavier Lavayssièr, Germán Villegas Bauer ve Itai Agur tarafından yapıldı. Bitcoin’in üretim süreci için yılda 91 terawatt-saat elektrik tüketiminin yapıldığının belirtildiği raporda, bu elektrik tüketiminin 5.5 milyon nüfusu olan Finlandiya’nın elektrik tüketiminden daha fazla olduğu ifade edildi.

imf raporuna gore bitcoin cok fazla enerji tuketiyor 2

Rapora göre Bitcoin’in enerji tüketimi çok fazla olsa da nasıl yapılandırıldıklarına ilişkin ayrıntılara bağlı olarak Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’nin (CBDC) ve bazı kripto varlıkların, geleneksel ödeme yöntemlerine göre daha düşük enerji tüketiyor. IMF raporunda son olarak kripto için sürdürülebilir enerjilerin kullanılması, kriptonun enerji tüketimi bakımından geleneksel yöntemlere göre çok daha az enerji tüketmesini sağlıyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.264,66 TL 0,26%
ethereumETH/TRY
25.139,56 TL 0,03%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,31%
bnbBNB/TRY
5.450,93 TL 0,94%
usd-coinUSDC/TRY
18,56 TL 0,38%
xrpXRP/TRY
9,17 TL 2,01%
binance-usdBUSD/TRY
18,55 TL 0,33%
cardanoADA/TRY
8,01 TL 0,74%
solanaSOL/TRY
630,43 TL 0,69%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,88%
Bağlantıyı kopyala