bitcoinBTC/TRY
1.096.667,22 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
58.928,65 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.594,29 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,49 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
1.751,61 TL 3,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
58.904,07 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
10,92 TL 2,06%
dogecoinDOGE/TRY
2,35 TL 0,44%

Paylaş

IMF, kriptodan kaynaklanan riskler için yeni bir çerçeve önerdi

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların riskleriyle ilgili görüş bildirmeyi sürdürüyor.

IMF, kripto varlıklardan kaynaklanan sistematik riskleri ön plana çıkararak, bunların anlaşılması ve izlenmesi için yeni bir çerçeve önerdi.

Yeni çerçeve, regülatörlere kripto para sektörüyle ilişkili potansiyel riskleri kontrol altına alabilecek yeni araçlar sunmayı amaçlıyor. IMF’nin yayımladığı Kripto Varlıklardan Makrofinansal Risklerin Değerlendirilmesi isimli belgede, sözü geçen araçların risk değerlendirme süreçlerine entegre edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Belgede şu ifadeler yer aldı:

“Amacımız, kripto varlıkların potansiyel bir karışıklığı sistematik bir riske dönüştürebileceği kanalları ortaya koymaktır”

IMF, kripto risklerini öne çıkardı

Yayımlanan belge, kripto ile ilgili küresel riskleri gündeme almak için bir kripto risk değerlendirme çerçevesi (C-Ram) önerdi.

Hazırlanan yeni çerçevenin bir başka amacı da çeşitli yetki alanlarında kripto varlıklarla ilişkili farklı riskleri tespit etmektir.

Hazırlanan çerçevenin üç adımlı bir yaklaşımı benimsendiği vurgulandı. İlk adım, kripto sektörünün ulusal ekonomi için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunun tespit edilmesi için bir karar mekanizmasını içeriyor. İkinci adım, geleneksel finans sektöründe olduğu gibi sistematik risklerin potansiyelini ortaya koyan göstergelerin incelenmesidir. Üçüncü adım ise, ülkenin sistematik risk değerlendirilmesi için fayda sağlayabilecek, kripto varlıkların sebep olduğu küresel makro finansal risklerin tespit edilmesini amaçlıyor.

IMF, kriptonun daha verimli bir ödeme ağı için yardımcı olabileceğinin altını çizerken, regülasyonlardan yoksun olunması sebebiyle ortaya korkunç sonuçlar çıkabileceğini belirtti.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala