bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,365.44 0.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,971.86 0.88%
bnb
BNB (BNB) $ 534.18 0.55%
solana
Solana (SOL) $ 133.09 0.16%
xrp
XRP (XRP) $ 0.481779 2.59%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.439432 1.57%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.144994 1.51%

IMF, kriptodan kaynaklanan riskler için yeni bir çerçeve önerdi

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların riskleriyle ilgili görüş bildirmeyi sürdürüyor.

IMF, kripto varlıklardan kaynaklanan sistematik riskleri ön plana çıkararak, bunların anlaşılması ve izlenmesi için yeni bir çerçeve önerdi.

Yeni çerçeve, regülatörlere kripto para sektörüyle ilişkili potansiyel riskleri kontrol altına alabilecek yeni araçlar sunmayı amaçlıyor. IMF’nin yayımladığı Kripto Varlıklardan Makrofinansal Risklerin Değerlendirilmesi isimli belgede, sözü geçen araçların risk değerlendirme süreçlerine entegre edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Belgede şu ifadeler yer aldı:

“Amacımız, kripto varlıkların potansiyel bir karışıklığı sistematik bir riske dönüştürebileceği kanalları ortaya koymaktır”

IMF, kripto risklerini öne çıkardı

Yayımlanan belge, kripto ile ilgili küresel riskleri gündeme almak için bir kripto risk değerlendirme çerçevesi (C-Ram) önerdi.

Hazırlanan yeni çerçevenin bir başka amacı da çeşitli yetki alanlarında kripto varlıklarla ilişkili farklı riskleri tespit etmektir.

Hazırlanan çerçevenin üç adımlı bir yaklaşımı benimsendiği vurgulandı. İlk adım, kripto sektörünün ulusal ekonomi için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunun tespit edilmesi için bir karar mekanizmasını içeriyor. İkinci adım, geleneksel finans sektöründe olduğu gibi sistematik risklerin potansiyelini ortaya koyan göstergelerin incelenmesidir. Üçüncü adım ise, ülkenin sistematik risk değerlendirilmesi için fayda sağlayabilecek, kripto varlıkların sebep olduğu küresel makro finansal risklerin tespit edilmesini amaçlıyor.

IMF, kriptonun daha verimli bir ödeme ağı için yardımcı olabileceğinin altını çizerken, regülasyonlardan yoksun olunması sebebiyle ortaya korkunç sonuçlar çıkabileceğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala