bitcoinBTC/TRY
1.226.129,94 TL 3,18%
ethereumETH/TRY
65.125,61 TL 3,80%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.833,42 TL 1,02%
xrpXRP/TRY
18,13 TL 4,55%
solanaSOL/TRY
2.015,81 TL 2,62%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
65.112,01 TL 3,73%
cardanoADA/TRY
16,00 TL 6,68%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 0,45%

Paylaş

İllegal faaliyetler sebebiyle kaybolan kripto miktarı dudak uçuklattı

Web3 güvenlik şirketi Beosin EeagleEye, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde kripto para sektöründe yaşanan illegal faaliyetlerde ciddi bir artış görüldüğünü ifade etti.

Şirketin açıklamasına göre, temmuz-eylül ayları sırasında, hack saldırıları, kimlik avı dolandırıcılıkları ve rug pull faaliyetleri sebebiyle yaşanan kayıpların miktarı 889,26 milyon dolara ulaştı. Bu miktarın %60’lık kısmından hacker saldırıları sorumlu.

“43 büyük saldırı, toplamda 540,16 milyon dolarlık bir kayıp yaşanmasına neden oldu. Kimlik avı dolandırıcılıkları sebebiyle 66,15 milyon dolarlık kayıp yaşanırken, 81 rug pull olayı sebebiyle de 282,96 milyon dolarlık bir zarar ortaya çıktı”

Lazarus’un payı büyük

Güvenlik şirketinin raporuna göre, saldırıların bir kısmından Kuzey Kore hükümeti ile bağlantılı olan Lazarus sorumlu. Araştırma, grubun dört saldırı gerçekleştirerek 208 milyon dolar çaldığını ortaya koydu.

Beosin EagleEye’a göre, merkeziyetsiz ticaret ağı Mixin’i etkileyen saldırı, çeyrekteki toplam kayıpların %37’sini meydana getirdi.

Şirket ayrıca, blockchain’ler açısından bakıldığında Ethereum’da 227 milyon dolarlık kayıp yaşandığını ifade etti. Bunun herhangi bir ağdaki en yüksek miktar olduğu vurgulandı.

Ethereum ve Mixin, toplam kayıpların %79’unu meydana getirdi.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala