İflas Baskıları Artan Celcius Network’ten Yeni Hamle

iflas baskilari artan celcius networkten yeni hamle

Zor durumda olan kripto borç platformu Celcius Network için işler kötüye gitmeye devam ediyor. Şirketin avukatları iflası savunurken, yöneticiler müşterilerin çoğunun uzun ve sancılı iflas işlemlerinden kaçınmak için Celsius’u tercih etmeye devam edeceğini düşünüyor.

Celcius Yöneticileri, Müşterilerine Güvenmeyi Planlıyor

Kripto borç verme platformu olan Celcius’un kısa bir süre önce iflas başvurusu için yeni işe alımlar yaptığını sizlere aktarmıştık. Celcius Network, kendi avukatlarından Madde 11 iflas başvurusunda bulunması önerisine direniyor ve davalara karşı iç tartışmayı kazanmaya yardımcı olmak için kullanıcılardan bir destek gösterisi arıyor. Amerikan Federal İflas Kanunu’nun 11. Maddesine göre, “ticari işletmelerin devamı için başvurulan bir çare olarak onların yeniden örgütlenmelerini (şirket kurtarma); bireylerin, tüzel kişilerin ve şirketlerin iflas yoluyla tasfiye usullerini düzenlemektedir.” Şirket yönetiminin yasal tavsiye nedeniyle herhangi bir açıklama yapılması engellendiğinden, Celsius, durum hakkında bilgisi olan kişilere göre perakende müşterilerinin büyük bir kısmının iflastan kaçınmayı tercih edeceğine inanıyor. Kullanıcılar bu amaçla Celsius hesaplarında “HODL Modu” kullanarak şirkete olan desteklerini gösterebileceği söyleniyor. Konu hakkında Celcius cephesinden bir yorum gelmedi.

iflas baskilari artan celcius networkten yeni hamle 2

Celcius’un bu hamlesi, 12 Haziran tarihinde müşterilerinin para çekme işlemlerini dondurmak zorunda kaldıktan sonra iflasın eşiğine geldiği için iflastan kaçış için bir yol olarak görülüyor. Perakende yatırımcılara kripto varlıkları üzerinden getiri sunan ve 10 milyar dolardan fazla müşteri varlığına sahip olan şirket, kripto para piyasalarında yaşanan son olayların ardından müşterileri için yükümlülüklerini yerine getiremedi. The Block, Celcius Network yaşadığı bu düşüşün ortasında, şirketin finansal seçenekleri hakkında tavsiyeler almak için Citigroup’u atamış ve borç verenler için Akin Gump Strauss Hauer & Feld’den avukatlar ve Alvarez & Marsal’dan yeniden yapılandırma odaklı yönetim danışmanları ile çalışıldığını belirtti.

iflas baskilari artan celcius networkten yeni hamle 3

Son olarak Celsius internet sitesinde “HODL Modu” Celcius hesabınızdan giden işlemleri geçici olarak devre dışı bırakma imkânı sunan bir güvenlik özelliği olarak açıklanıyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde, müşteriler para çekemiyor ya da gönderemiyor. Bununla birlikte kullanıcılar bu özellikleri yeniden aktif hale getirmek için 24 saat beklemek zorunda. Müşterilerin halihazırda para çekmeleri ve transfer etmeleri engellendiği için HODL Modu’nun kullanıcılar üzerinde pratikte bir etkisi olmayacak ancak -kişiler tarafından aktarılanlara göre- avukatlara, kullanıcılar arasında var olan duygu gücünün gösterilmesine yardımcı olacak. Bazı müşteriler tarafından yapılan açıklamalarda ise para çekme yasağına rağmen kendilerinin mevduatlarını aldığı belirtildi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
382.229,18 TL 7,31%
ethereumETH/TRY
29.478,24 TL 10,65%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,07 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.152,74 TL 2,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,15 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 5,83%
cardanoADA/TRY
8,31 TL 7,46%
solanaSOL/TRY
664,50 TL 4,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,02%
Bağlantıyı kopyala