Hong Konglu Haber Sitesi, Bir Haberini NFT Olarak Sattı

hong konglu haber sitesi bir haberini nft olarak satti

NFT’ler artık sık sık karşımıza çıkar oldu. Farklı sektördeki birçok oyuncu, bu dünyadaki fırsatları keşfediyor. Basın tarafı da bu oyuncular arasında yer alıyor. Kökleri Hong Kong’da bulunan Initium Media isimli bir haber sitesi, oluşturduğu üç NFT’yi satışa çıkardı. Böylece, önemli haber olayları da NFT’leştirilen unsurlar arasında yer aldı.

Kısa süre önce merkezini Hong Kong’tan Singapur’a taşıyan Initium Media, bunu tabii ki öncelikle gelirini artırmak için yaptı. Ayrıca bu sayede önemli haberlerin unutulmasının ya da değiştirilmesinin de önüne geçilmiş oldu.

İlerleyen dönemde başka yayınlar da önemli haberler için bu hamleyi yapabilir gibi duruyor.

Haber Sitesi Initium Media Hangi NFT’leri Oluşturdu?

Initium Media tarafından oluşturulan NFT, 2017 yılında tahliye edilen göçmen işçilerin hikayesini anlatan, The Erased isimli bir eser. OpenSea’de listelenen üç NFT, gün içinde satıldı. Bu arada her birinin değeri 0,3 ETH yani yaklaşık 1,049 dolar.

hong konglu haber sitesi bir haberini nft olarak satti 2

Haber sitesinin bir sonraki planı ise Wuhan’daki koronavirüs salgını hakkında halkı uyaran ve sonrasında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Li Wenliang’ın hikayelerini anlatan bir NFT koleksiyonu yayınlamak.

Basın kuruluşlarının NFT yayınlaması aslında Hong Kong için ilk değil. Daha önce de İngilizce yayın yapan South China Morning Post (SCMP) isimli yayın koleksiyonunu duyurmuştu.

Son olarak şunu da söyleyelim, Hong Kong’daki bazı aktivistlerin, haber medyasında içeriği korumak adına blok zinciri teknolojisini kullanma fikrine sıcak bakıyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.032,00 TL 4,20%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.232,33 TL 6,62%
cardano
Cardano (ADA) 19,60 TL 5,94%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.316,36 TL 6,02%
xrp
XRP (XRP) 8,64 TL 5,85%
solana
Solana (SOL) 1.304,49 TL 12,77%
polkadot
Polkadot (DOT) 275,72 TL 12,03%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,94 TL 5,93%
Copy link
Powered by Social Snap